1. HABERLER

  2. HABER

  3. Unvan Değişikliği Sınavına Girecek Olan Personele Harcırah Ödenmelidir
Unvan Değişikliği Sınavına Girecek Olan Personele Harcırah Ödenmelidir

Unvan Değişikliği Sınavına Girecek Olan Personele Harcırah Ödenmelidir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, unvan değişikliği sınavına girecek personele harcırah ödenebileceği görüşünü verdi.

A+A-

Yol ve Gündelik Ödenir
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 12202449-045.03-E.139055 sayılı ve 24 Haziran 2019 tarihli harcırah ödenmesi konusunda görüş yazısı yayımlandı. Strateji Geliştirme Başkanı Sadi Kızık imzalı olan yazıda harcırah ödenebileceği görüşüne yer verildi.

Diyarbakır Valiliği Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğünde görevli olan bir personel unvan değişikliği sınavına katılacağı için harcırah ödenip ödenmeyeceği konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından görüş talep etti. Personelin bu talebi incelendi ve harcırah kanunu ve mevzuat hükümleri kapsamı da değerlendirildi. Kanuna göre ehliyet tespiti, imtihan ya da hava değişimi için memuriyet mahalli dışına gönderilen personellere harcırah ödenir. Bu kişilere gidiş ve dönüş için yol masrafları ve gönderildikleri yerde geçen sürenin en fazla 7 günü için gündelik ödenir. 

Sınav için gönderilenler de bu kapsamdadır. Bu durumda yol masrafı ile sınav günü veya günleri için ödeme yapılacaktır. Bu süre 7 günü geçmeyecektir. Ayrıca personel bu ödemeye hak kazanabilmek için mutlaka fiilen sınava girmiş olmalıdır. 

Mevzuatı değerlendiren bakanlık, personelin unvan değişikliği sınavına girmesi için harcırah ödenmesinin mümkün olduğu görüşünü vermiştir. Bu kapsamda sınava girecek olan kişiler kurumlarından kendisine harcırah ödenmesini talep edebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.