Unvan Değişikliğine Tabi Atamalar, Korunmaya Muhtaç

Unvan Değişikliğine Tabi Atamalar, Korunmaya Muhtaç

Memuriyete girmesi halinde pek çok pozitif ayrımcılığa sahip olan korunmaya muhtaç çocuklar, unvan değişikliğine tabi olarak nasıl atanır?

Her Unvana Tama Yapılır Mı?
Sosyal Hizmetler Kanununa göre kurumların kadro ve ihtiyaçları gözetilerek unvana atama yapılır. Böylece kamu kurumlarına atanan kişiler öğrenim durumlarının değişmesi halinde, unvan değişikliği hakkına da sahiptir. Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında görev yapan memurun unvan değişikliğinin nasıl olacağı hususu Devlet Personel Başkanlığına soruldu. DPB tarafından verilen görüş yazısı ile unvanlara atama için takdirin kurumlarda olduğu belirtildi.

Unvan Öğrenim İle Kazanılmalıdır
Korunmaya muhtaç çocukların istihdamı kapsamında istihdam edilen kamu personelinin öğrenim durumunun sonradan değişmesi halinde yeni kazanılan unvana atama yetkisi çalıştığı kurumdadır. Öğrenim durumunun değişmesi ile teknisyen ve tekniker gibi unvanlar kazanılabilir. Ancak bunun dışındaki memur, VHKİ gibi unvanların öğrenimle ilgisi yoktur. Bu nedenle unvanla atama için öğrenim durumun değişmesi ile doğrudan ilgili bir unvan değişikliği olmalıdır. Bu şart sağlanıyorsa korunmaya muhtaç çocuk, yeni unvanına atanabilecektir. Ancak öğrenim durumunun değişmesi ile ilgili olmayan değişiklik nedeniyle unvana atama yapılması kurumun takdirine bağlıdır. 

Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen bir görüş yazısı ile korunmaya muhtaç çocukların unvana göre atamasının nasıl yapılacağı hususu netleşmiştir. Atamada baz alınan nokta unvan değişikliğinin hangi yolla kazanıldığıdır. Öğrenim ile kazanılan unvan değişikliği halinde atama yapılır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.