Usta Öğreticilere Verilecek Kadroda Öncelik Sırası Belirlendi

Usta Öğreticilere Verilecek Kadroda Öncelik Sırası Belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren hayat boyu öğrenme kurumları bünyesinde çalışan usta öğreticilere verilecek olan kadrolarda önceliğin nasıl belirleneceği açıklandı.

MEB Eğitim ve Tecrübe
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarında usta öğreticiler bulunmaktadır. Bu usta öğreticiler zaman zaman kadroya geçirilmektedir. Kadroya geçiş esnasında puanlara bakılarak bir sıralama yapılmakta ve böylelikle kadro verilmektedir. Ancak bazı durumda puanlar eşit olduğu için ne yapılacağı merak edilmektedir. Bu durum karşısında genel müdürlük tarafından ne yapılacağına ilişkin bir görüş yazısı yayınlandı. 

Bu görüş yazısında puanlar eşit olması durumunda eğitim seviyesine bakılacağı ifade edildi. Buna göre daha üst düzey bir öğrenim seviyesine sahip olan usta öğreticiler kadroya alınacaktır. Eğer eğitim seviyelerinde de bir eşitlik söz konusu ise bu durumda tecrübeye bakılacaktır. Tecrübe ise SGK kayıtlarına göre değerlendirmeye alınacaktır. 

Her iki durumda da eşitlik bozulmaz ise bu durumda kura çekimi gerçekleştirilecektir. Kura sonucunda adı belirlenen kimse kadroya geçirilecektir. Böylelikle eşitlik de bozulmuş olacaktır. Bu görüş yazısıyla kurumların kafasında var olan soru işaretleri de giderilmiş oldu. Bundan sonra yapılacak olan değerlendirmeler buna göre yapılacaktır. Adaylar sonuca itiraz da edebilirler. Bu itirazları kabul görmezse mahkemelere giderek de hak arayabilirler. Mahkemenin verdiği karar kurumlar tarafından muhakkak uygulanmak zorundadır. Uygulanmaması durumunda yaptırımları bulunmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum