1. HABERLER

  2. HABER

  3. Usulüne Aykırı Disiplin Cezası Bozuldu
Usulüne Aykırı Disiplin Cezası Bozuldu

Usulüne Aykırı Disiplin Cezası Bozuldu

Danıştay 5. Dairesi Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde mimar olarak çalışan personele verilen disiplin cezasını hukuka aykırı buldu.

A+A-

Usulden Bozma
Danıştay'ın önüne gelen dosyada bir mimarın görevini tam olarak yerine getirmediği gerekçesiyle disiplin cezası almıştı. Lakin Danıştay yaptığı incelemede usul açısından yanlışlıklar tespit ederek cezanın bozulmasına hükmetti. Usulsüzlüklerden birincisi kişi hakkında soruşturma açılmadan ifade alınması oldu. Bu durum memurların disiplin yönetmeliklerine ve 657'ye aykırı bir husustur. 

İkinci usulsüzlük olarak ise ceza teklifinde bulunan amirin ceza veren kurul içerisinde de yer alması gösterildi. 2577 sayılı kanunda açık bir şekilde ceza teklif eden kişinin kurulda yer alamayacağı belirtilmiştir. İşte bu sebeple memur hakkında verilen cezanın bozulmasına hükmetti. 

Bilindiği üzere usul esastan önce gelir diye bir karine vardır. Bu bağlamda kişi her ne kadar maddi olarak suçu işlemiş olsa da soruşturmanın usullere aykırı bir şekilde yürütülmüş olması kişinin ceza almasını engelleyecektir. Bu konuda idarecilerin de sorumlulukları bulunmaktadır.

Danıştay tarafından alınan bu karar aynı durumda olan memurlar için de emsal teşkil edecektir. Dolayısıyla memurlar dava dilekçelerinde bu dosyayı örnek olarak gösterebilir. Belirtilmemesi durumunda dahi resen dikkate alınacağını dolayısıyla hak kaybı yaşanmayacağını da ifade etmek gerekir. Zira idare hukukunda deliller hakim tarafından resen gözetilir. Yerel mahkemelerde aksi karar çıkması durumunda Danıştay son sözü söyleyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.