1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uyum Eğitimindeki Öğretmene Nöbet Görevi Verilebilir Mi?
Uyum Eğitimindeki Öğretmene Nöbet Görevi Verilebilir Mi?

Uyum Eğitimindeki Öğretmene Nöbet Görevi Verilebilir Mi?

Uyum eğitimine katılan öğretmen ve yöneticilere nöbet görevi verilmez, buna ilişkin ek ders ücreti ödenmez.

A+A-

Uyum Eğitimleri Başlıyor
2019-2020 eğitim öğretim dönemi öncelikle uyum eğitimleri ile başlayacak. Okul öncesi, ilköğretim birinci sınıf, ortaokul birinci sınıf ve lise birinci sınıf öğrencileri uyum eğitimlerine katılacaktır. Yani okul öncesi ile 1, 5 ve 9. Sınıf öğrencileri okula bir hafta erken başlayarak, okula uyum sağlamaya çalışacaktır. Pansiyonda kalacak olan öğrenciler de uyum eğitimlerine katılmalıdır.

Uyum eğitimlerinde amaç yeni bir okula başlayan, yeni arkadaşlarla tanışan öğrencilerin alışma sürecidir. Alışma süreci okul açılmadan önceki bir haftada sağlanır ki eğitim aksamasın. Öğrenciler okul ve öğretmenleri hakkında fikir sahibi olurken, birbiri ile de kaynaşacaktır. 

Uyum eğitimleri özellikle okulöncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri için önem arz ediyor. Ailelerinden, evlerinden ilk kez uzaklaşacak olan küçük çocuklar bu süreçte okula alışıyor. Okul ortamı hakkında ilk izlenimlerini kazanıyorlar. Böylece ders döneminin başlaması ile hemen eğitime başlanabiliyor. 

Önceki yıllarda uyum eğitimleri okullardan açılmadan önceki bir haftaya yayılıyordu. Ancak bu sene farklı olarak eğitimler 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacaktır. Yani bir hafta değil, iki güne sığdırılacaktır. 

Uyum Eğitiminde Nöbet Görevi
Öğretmenler, eğitimin fiilen devam ettiği süre içinde nöbet görevi yerine getirmektedir. Nöbet görevi müdür yardımcıları tarafından da yerine getirilir. Kat nöbeti, bahçe nöbeti ya da pansiyon nöbeti gibi nöbetler ile okulun düzeni sağlanır. Bu görevler fiilen yerine getirildiği takdirde ise ek ders ücreti ödenmektedir.  Nöbet görevinden ötürü öğretmenlere haftada 3 saate kadar ek ders görevi ücreti ödenebilir.

Nöbet ücreti yalnızca ders yılı içinde verilebilen bir görevdir. Uyum eğitimleri ise ders yılı başlamadan yapılır. Ders yılı okulların resmi olarak açılış günü ile kapanış günü arasını kapsar. Okulda ilk dersin yapılması ile ders yılı başlayacaktır. Yani uyum eğitimleri kapsama girmeyecektir. Bu yüzden uyum eğitimleri sürecince öğretmen ve müdür yardımcılarına nöbet görevi verilemez. Dolayısıyla ek ders ücretine de gerek yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.