1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzman Doktora Nöbet Ücreti Ödenmemesi İhlal Sayıldı
Uzman Doktora Nöbet Ücreti Ödenmemesi İhlal Sayıldı

Uzman Doktora Nöbet Ücreti Ödenmemesi İhlal Sayıldı

Üniversite hastanesinde görev yapan bir doktora nöbet tutmasına rağmen nöbet ücreti ödenmemesi AYM tarafından eşitlik ilkesinin ihlali kabul edildi.

A+A-

Ücret Ödenmeli
Üniversite hastanesinde çalışan ve 2547 sayılı kanuna tabi olarak görev yapan bir doktora tuttuğu nöbetlere karşılık herhangi bir ücret ödemesi yapılmadı. Bu konuyu yargıya taşıyan doktor ise Anayasa Mahkemesi’ne kadar hakkını savundu. Anayasa Mahkemesi ise yaptığı inceleme neticesinde diğer statüde yer alan doktorlara ve personellere nöbet ücreti ödenirken uzman doktorlara nöbet ücreti ödenmemesini eşitlik ilkesine aykırı buldu. Dolayısıyla uzman doktorlara da nöbet ücreti ödenmesi kararlaştırılmış oldu.

Kurumlar Uymak Zorunda 
AYM tarafından bir doktor hakkında verilen karar Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Dolayısıyla tüm üniversite hastanelerini bağlamaktadır. Bundan sonra tüm üniversiteler uzman doktorlara ücret ödemek zorundadır. Eğer aksi bir uygulama yapılırsa bu durumda yargıya taşınması gereklidir. Yargı ise AYM’nin vermiş olduğu karara dayanarak eşitlik ilkesinin ihlal edilmesinin önüne geçecektir. 

Derhal Uygulanacak
AYM’nin vermiş olduğu bu karar derhal uygulamaya geçirilecektir. Dolayısıyla hiçbir kurumun bu kararı görmediğini mazeret göstermesi söz konusu olamayacaktır. Bu durumda kamu zararı oluşacağı için kamu personelleri sorumlu tutulabilecektir. Ayrıca YÖK’ün üniversite hastanelerine resmi yazı göndererek tekdüze bir uygulamayı hayata geçirmesi de son derece önemli olacaktır. Bu tür durumların YÖK’e bildirilerek resmi yazı gönderilmesi sağlanabilecektir. 

Diğer kamu kurumlarında çalışan ve farklı uygulamalara tabi tutulan personeller de haklarını yargıda arayabilir. Zira Anayasamız eşit işe eşit ücret ilkesini benimsemiştir. Gerek yöneticiler gerekse de çalışanlar son derece dikkatli bir şekilde işlemleri yapmalıdır. Aksi takdirde yukarıda da ifade edildiği üzere kamu zararı söz konusu olabilecektir. 

Hukuki Destek 
İdari davaların açılmasında belirli prosedürler mevcuttur. Bu prosedürler eğer ihlal edilirse hak kaybı yaşanabilir. Bunun için uzman hukukçulardan destek alınması gereklidir. Özellikle idari davalar konusunda tecrübeli olan avukatlar aracılığıyla sürecin yönetilmesi gereklidir. Özellikle süre konusu dikkate alınmalı ve idari işlemin üzerinden dava açma süresi geçmeden dava açılmalıdır. Bu konuda mevzuat tam olarak incelenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.