1. HABERLER

  2. HABER

  3. Vatandaşlar da Dava İçeriğini İnternetten Görebilir
Vatandaşlar da Dava İçeriğini İnternetten Görebilir

Vatandaşlar da Dava İçeriğini İnternetten Görebilir

Hangi mahkemede açılmış olursa olsun tüm dava içerikleri UYAP vatandaş portalı üzerinden görüntülenebiliyor.

A+A-

Tüm İçerikler Görüntülenebiliyor
Vatandaşlarımızın mahkemelerde olan tüm dosyalarını tek bir sistem üzerinden görüntüleyebilmelerine olanak sunan kurumun internet adresi hizmet vermeye devam ediyor. Bu kapsamda tüm dosyalara erişim sağlamak mümkündür. Böylelikle adliyelere giderek dosyalardan örnek almaya ve gereksiz yere iş yükü oluşturmaya lüzum kalmamıştır. Uyap vatandaş üzerinden idari, adli ve vergi mahkemelerinde yer alan tüm dosyalara erişebilmek mümkündür. Ayrıca en son ne zaman tebliğe çıkıldığı da görülebilir ve böylelikle tebligatların kaçırılması da önlenebilir. Böylelikle hak kayıplarının yaşanmasının da önüne geçilebilmektedir. 

Özellikle uzun süren yargılama süreçlerin dosyanın safahatı hakkında en doğru bilgiler bu sayede edinilebilmektedir. UYAP sistemi vatandaşların yanı sıra avukatlara da açılmış durumdadır. Böylelikle dosyalara belge eklemek mümkün olmaktadır. Ayrıca eklenen belgelerin orijinal halleri de dosyalara fiziksel olarak konulmaktadır.

Yargı sisteminin teknoloji ile entegre olması pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Adalet sisteminin hızlı bir şekilde işlemesi de bu kolaylıkların en başında gelenlerinden bir tanesidir. Ancak buna rağmen yargılamaların uzun sürmesi de ayrı bir sorundur. Yargılamaları kısaltmak için farklı yöntemlere başvurulması ve gerekirse personel alımlarının yapılması da gereklidir. 3 aşamalı yargılama sisteminde tıkanmaların da önüne geçmek gerekmektedir. Böylelikle vatandaşlar arasındaki adalet duygusu da en doğru şekilde tecelli edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.