Vergi Müfettişleri Yürütmeyi Durdurma Kararı Aldı ama İdare

Vergi Müfettişleri Yürütmeyi Durdurma Kararı Aldı ama İdare

Yeterliliğini almış ancak vergi müfettişi kadrosuna atanamayan 300 personel açtığı davalarda yürütmeyi durdurma kararı aldı ancak idare kararı uygulamıyor.

Mahkeme İptal Kararı Verdi
Vergi müfettişi yardımcıları 3yıl fiilen başarı ile çalışmışsa, yazılı ve sözlü sınavda başarılı olarak vergi müfettişi olabilmektedir. Bu şekilde yeterliliğini alan 2 bini aşkın vergi müfettiş yardımcısı vergi müfettişi kadrolarına atanmamıştır. Bu durumda mağdur olan personel Danıştay’a yönetmeliğin ve atamaların yapılmaması işleminin iptali için dava açtı. Bu davalardan 300 vergi müfettiş yardımcısı yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Mahkemenin verdiği karar idareye iletilmesine rağmen, uygulanmamıştır. 

Mahkeme kararının gerekçesinde adayların atanma konusunda haklı bir beklentiye girdiği belirtilmiştir. Ancak atamaların yapılmaması ile devlete olan güven sarsılmış ve hukuki güvenlik ilkesi ihlal edilmiştir. İdare iş ve eylemlerde makul sürede hareket etmediği için hukuki belirlilik ilkesi ihlal edilmiştir. Vergi müfettiş yardımcısını idareye başvurarak vergi müfettişi olarak atanma isteminin zımnen reddi hukuka uygun değildir. İdarenin eylemi telafisi güç zararlara neden olacaktır.

Üçlü Kararnameler Bir An Önce Yayınlanmalı 
Yayınlanacak olan üçlü kararnamelerle beklenen atamalar yapılmalıdır. Böylece devlet dava masrafları ödemekten kurtulacak ve adayları daha fazla mağdur etmeyecektir. Atanamayan vergi müfettiş yardımcıları bu durumu dava etmeye devam edecektir. Hatta maddi ve manevi tazminatlara hak kazanarak devletin zarara uğramasına sebep olunacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.