Vergi müfettişlerini ilgilendiren değişiklikler yapıldı

Vergi müfettişlerini ilgilendiren değişiklikler yapıldı

Vergi müfettişlerini ilgilendiren önemli bir değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan değişiklik yönetmeliğiyle birlikte vergi müfettişlerinin yüzde 5'inin iki özel grup başkanlığında görevlendirilmesi bundan sonra yapılmayacak.

7 Aralık tarihli Resmi Gazete'ye göre vergi müfettişlerinin görev ve yetkileri, olma şartları ve görevlendirme kriterlerinde değişiklik yapılmasına dair yeni bir yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan değişiklik yönetmeliği tüm vergi müfettişlerini ilgilendirdiği gibi vergi müfettişi olacakları da ilgilendirmektedir.

Yönetmelikle çıkarılan maddelerden birisi "Vergi Müfettiş Yardımcılığına atananlardan giriş sınavındaki başarı sırasına göre en başarılı yüzde beşi Büyük Ölçekli Mükellefler, Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele ve Örtülü Sermaye, Transfer Fiyatlandırması ve Yurtdışı Kazançlar grup başkanlıklarında görevlendirilir. Giriş sınavında ilk yüzde beşe giremeyenler Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler ve Katma Değer Vergisi İade İncelemeleri grup başkanlıklarında görevlendirilir." ifadesinin yönetmelikten çıkarılmasıdır.

YORUM: Başarı sıralamasına göre yapılan bu görevlendirme bir bakıma görevlendirmelerin ortadan kaldırılmasını beraberinde getiriyor. Düzenlemenin kaldırılmasıyla birlikte başarı sınavı yine yapılacak. Ancak bu sefer sınavda başarılı olanlar vergi müfettişi olarak atanacaklar. Düzenlemeye göre yeterlik sınavında başarılı olamayanlar ise Hazine ve Maliye Bakanlığında derecelerine uygun memur kadrolarına atanacaklar.

Değiştirilen yönetmeliğin ilgili maddesinde yer alan "Yeterlik sınavında her bir grup başkanlığı itibarıyla yer alacak sınav konuları ile ortak sınav konulan ve sınava ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Yapılacak yeterlik sınavında başarılı sayılabilmek için giriş sınavında alınan puanın yüzde otuzu ile yeterlik sınavında alınan puanın yüzde yetmişinin toplamının yüz puan üzerinden en az altmışbeş puan olması şarttır." ifadesi bu durumu doğrular niteliktedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.