Yargıtay: İşçinin Kusuru Varsa İş Sözleşmesi Tazminatsız

Yargıtay: İşçinin Kusuru Varsa İş Sözleşmesi Tazminatsız

Bankamatikten para aldığından şüphelenilen çalışanın iş sözleşmesi tazminatsız feshedilebilir. Yerel Mahkeme Kabul, Yargıtay Bozma Kararı Verdi...

Bir banka şubesinde ATM kasasında 7 bin liralık açık tespit edilmiştir. Açığın tespiti için yapılan soruşturma neticesinde banka, güvenlik görevlisinin kamera açısını değiştirerek para aldığını tespit etti. Bunun üzerine banka, güvenlik görevlisine tazminat vermeden işten çıkarmıştır. İşçi iş mahkemesine başvurarak işe aide davası açmıştır. Yerel mahkeme işe iadeye karar vermiştir. Bankanın itirazı ile temyiz edilen dosyada Yargıtay, davalı bankayı haklı bulmuştur. 

Banka savunmasında, işçinin kamera açılarını değiştirerek görüş alanını dışında kalmasını sağladığını belirtti. Bu eylemin bir kez ile sınırlı olmadığını söyledi. Tespitlerden ötürü savunma vermesi için çağrılan güvenlik görevlisi çağrılara yanıt vermemiştir. 

Yerel mahkeme iş akdinin sonlandırılmasına gerekçe gösterilen kamera açısı ile oynama eylemi hakkında yeterli delil olmadığını söyledi. Kamera açısı değişse bile işçinin bankamatikten para aldığının sabit olmadığını belirtti. 

Dosya Yargıtay 9. Hukuk dairesinde yeniden görüşüldü. Yüksek mahkeme davacı işçinin bankamatik anahtarının olduğu çekmeceyi gören kamera açısını sıklıkla değiştirdiğini ifade etti. Bu değişiklikleri de bilgisayardan takip ettiğini aktardı. Bu nedenlerden ötürü işverenin, işçiye karşı güveni sarsılmıştır ve bu kişi ile çalışmaya devam etmek zorunda değildir. Davalı kuvvetli şüphe sebebiyle iş akdini tazminatsız fesih haklıdır.  Yargıtay bu gerekçelerle yerel mahkeme kararını bozmuştur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.