1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yargıtay Velilerin Sınıfa İzinsiz Giremeyeceğine Hükmetti
Yargıtay Velilerin Sınıfa İzinsiz Giremeyeceğine Hükmetti

Yargıtay Velilerin Sınıfa İzinsiz Giremeyeceğine Hükmetti

Bir velinin sınıfa dalarak öğretmeni tehdit etmesi üzerine Yargıtay, velilerin sınıfa izinsiz giremeyeceğine hükmetti.

A+A-

İşyeri Dokunulmazlığını İhlal Olur
Yaşanan olayda iki öğrencinin kavga etmesi üzerine, öğrencilerden biri sınıfı terk etti ve tekrar abisi ile döndü. Abisi sınıfa gelerek ilkokul öğretmenini ölümle tehdit etti. Sınıfta yaşanan münakaşa üzerine okul müdürü polis çağırdı.

Sınıf öğretmeni 18 yaşından küçük olan abi hakkında şikayetçi oldu. Çocuk mahkemesinde yargılanan genç hakkında işyeri dokunulmazlığını ihlal suçundan adli para cezası verildi. Karar temyiz için Yargıtay 4. Ceza Dairesine gitti.

Yargıtay ise sınıfa öğrenci yakınları tarafından girilmesi mutad yerlerden olduğuna hükmederek oy çokluğu ile kararın bozulmasına ve suça sürüklenen çocuğun beraat etmesi gerektiğine hükmetti. Bu karara Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz edince dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na geldi. 

Veliler Sınıfa İzinsiz Giremeyecek
Yargıtay Ceza Genel Kurulu emsal bir karara imza atarak, sınıfa izinsiz giren kişinin işyeri dokunulmazlığı suçu işleyeceğine hükmetti. Açık rıza olmaksızın bir işyerine girilmesinin söz konusu olduğuna karar verdi ilköğretim okulu binasının belirli bir görevin ifa edildiği işyeri olduğunu belirtti. 

Okulun eğitime açık olduğu zaman diliminde girilmesi mutat olan yerlerden olduğuna, gece ya da okulun kapalı olduğu saatlerde ise izinsiz girilemeyeceğine hükmetti. Eğitimin devam ettiği sırada sınıfa girmenin mutat olmadığına karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum