1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay’dan Avukatları Kızdıracak Tavsiye Kararı
Yargıtay’dan Avukatları Kızdıracak Tavsiye Kararı

Yargıtay’dan Avukatları Kızdıracak Tavsiye Kararı

Yargıtay’da düzenlenen toplantı sonrasında tavsiye kararı niteliğinde bir bildirge yayınlandı ve bu bildirgede avukat olmayanların da mahkemede savunma yapabilmesi gerektiği belirtildi.

A+A-

Hukuk Mezunu Şartı Olmasın
Yargıtay, avukatları kızdıracak önemli bir tavsiye kararı aldı. Bu kararında mahkemelerde sadece avukatların savunma yapması yerine hukuk mezunu olmayan kimselerin de savunma yapabilmesi gerektiği ifade edildi. Yargıtay ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilileri bu bildirgeye imza attı. 

Bu tavsiye kararının hayata geçirilmesi durumunda hukuk mezunu olmayan şahıslar mahkemelerde savunma yapma hakkını elde edecek ve bunun karşılığında da para talep edeceklerdir. Bu durumda hukuk fakültesi mezunu olmanın herhangi bir anlamı kalmayacaktır. Ayrıca davalarda hukuki argümanlar kullanmak yerine gayri meşru yöntemlere başvurulması söz konusu olabilir. Tüm bu gerekçelerden ötürü avukatlar bu düzenlemenin hayata geçirilmesini istemiyorlar. 

Yargıtay’ın böylesi bir karar almasının gerekçesinde ise şeffaf yargı sürecine erişim mantığı yer aldı. Ancak hukuk eğitimi almamış kişilerin vatandaşın hak kaybına uğramasına neden olacağını unutmamak gerekir. Bu durumda geri dönülmez kayıplar söz konusu olabilecektir.

Yargıtay’ca alınan karar tavsiye niteliğinde olup böyle bir düzenleme için kanun değişikliği gerekmektedir. Dolayısıyla yakın vadede böylesi bir düzenlemenin söz konusu olmadığını ifade etmek gerekir. Konu ile ilgili bir gelişme olması durumunda sitemizden bilgi edinebilirsiniz. Türkiye Barolar Birliği de Yargıtay’ın bu kararı hakkında bir açıklama yapacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum