Yargıtay’dan Emsal Çalışan Kararı

Yargıtay’dan Emsal Çalışan Kararı

Çalışanlarının bilgisayarlarına onlardan habersiz kurduğu programla izinsiz olarak yazışmalarını takip ederek onları işten çıkartan patron Yargıtay tarafından haksız bulundu.

Türkiye’de son dönemde patronlar çalışanlarına tazminatlarını ödememek adına çok çeşitli yollara başvuruyor. Bunu en son örneğinde ise, özel bir şirkette çalışan mühendis, iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı bir sebep olmadan feshedildiğini belirterek, İş Mahkemesi'ne başvuruyor. Çalışan başvurusunda 4 haftalık ihbar tazminatı tutarının ödenmemesi sebebiyle ilamsız icra takibi başlatıldığını, davalı işverenin haksız ve hukuka aykırı olarak takibe itiraz ettiğini ileri sürerek, itirazın iptaline karar verilmesini, davalı işverenin icra inkâr tazminatı ödemeye mahkûm edilmesini talep ediyor.

Mahkemede konu ile ilgili veren davalı işveren ise, davacının iş sözleşmesinin başında, işi yapma konusunda kendisinde olmayan şartları varmış gibi göstererek işvereni yanılttığını, kariyer sitelerine iş başvuruları yaptığını, sosyal medya üzerinden rakip firmalar ile görüştüğüne yönelik beyanlarda bulundu.

Davalı işveren işten çıkarttığı mühendisin iş yerindeki yanlış davranmışlarında ısrar etmesi üzerine, tedbir maksadıyla çalışanın iş yerinde kullandığı bilgisayarının takibe alındığını, davacıya ait USB belleğin şirket aracı içinde araç yıkama firması tarafından bulunduğunu, USB'nin içinde şirkete ait dışarı çıkmaması gereken bilgilerin yer aldığı iddialarında bulundu. Bu sebeple işten çıkartılan çalışanın danışman firmalara, iş arkadaşlarına, şirketi kötüleyecek şekilde ifadeler kullanarak işinden memnun olmadığını söylediğini, iş sözleşmesinin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/II maddesine göre haklı sebeple feshedildiğini iddia ettiği belirtiliyor.

Yargıtay İzinsiz Takip Yapılamaz Kararı Verdi

İlk olarak mahkeme patronu haklı bularak toplanan deliller ve bilirkişi raporu doğrultusunda davanın reddine karar verdi. Kararı davacı mühendis temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi giriyor. Yargıtay dosyayı inceledikten sonra birçok çalışan ve patron için emsal oluşturacak bir karara imza attı. Kararın özetinde hiçbir suretle ya da amaçla patronların çalışanlarının şahsi ya da iş bilgisayarlarına onlara haber vermeden onların bilgisayar üzerinde yaptıkları işlemleri takip edecekleri bir program kuramayacaklarına hükmettiği görüldü. Bu sebeple mahkeme tarafından verilen kararın oy birliği ile bozulmasına karar verildiği açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum