Yargıtay’dan Taşeron İşçi Ücretleri İle ilgili Önemli Karar

Yargıtay’dan Taşeron İşçi Ücretleri İle ilgili Önemli Karar

Yargıtay tarafından alınan karar ile birlikte kadroya geçen taşeron işçilere verilecek zam oranı ile ilgili olarak yüksek oranda zam alabilmenin önü açıldı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararına göre nelerin önü açıldı veya kapandı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yasa ile sürekli işçi kadrosuna geçen taşeron işçilerin ücretlerinin asgari ücretin belli bir oranı üzerinden belirlenmesinin çalışanla işveren arasında imzalanan sözleşmede belirtildiğinde uygulanabileceğini, bu yönde kural bulunmadığında toplu iş sözleşmesi düzenlemelerinin geçerli olacağı yönünde emsal niteliğinde bir karar verdi.

Mahkeme Davacıyı Haklı Buldu

Bir hastanede görev yapan güvenlik görevlisi, taşeron (TAŞERONLAR) işçilerin 2017 yılında çıkarılan sürekli işçi kadrosuna geçmelerini sağlayan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamedeki düzenleme kapsamında kadroya geçti. Kadroya geçmeden önce taşeron şirkette asgari ücretin yüzde 28 fazlasına yaptığı sözleşme ile çalışan güvenlik görevlisinin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları kadroya alındığı günden 31 Aralık 2018'e kadar aynı şekilde devam etti.

Fakat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 1 Şubat 2019'daki taşerondan kadroya geçenlerin ücret artışını içeren yazısı kapsamında iş yeri, güvenlik görevlisinin ücretini o yılki asgari ücret seviyesine çekti ve bu ücrete yüzde 4 zam gerçekleştirildi.

Bu durum üzerine hakkını aramak isteyen güvenlik görevlisi, ücretinin eksik ödendiğini ileri sürerek dava açtı. Mahkeme heyeti, davacının önceki aldığı yüzdelik oranına karşılık gelen ücretinin tespit edilerek bu ücrete yüzde 4 oranında zam yapılarak ücretinin belirlenmesine yönünde bir karar verdi Daha sonraki aşamada verilen bu karar, istinaf mahkemesi tarafından da hukuka uygun bulundu. Fakat temyiz başvurusu üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise kararı bozdu.

Yargıtay Bakanlığı Haklı Buldu

Yargıtay tarafından verilen bozma kararına gerekçe olarak ise; ‘’hizmet alım sözleşmelerinde yüklenici tarafından istihdam edilen işçilerin ücretlerinin asgari ücretin katları ya da asgari ücretin belirli bir oran fazlası şeklinde belirlenmesinin hizmet alım sözleşmelerinin devam ettiği dönemi kapsayan bir uygulama olduğu vurgulandı.’’  Bu kararla birlikte kadroya geçen taşeron işçilerle ilgili zam belirleme tartışmalarına yeni boyut kazandırılmış oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum