Yarın Gelecek Olan Hükümetin Zam Teklifi Gerçekçi Olmalıdır

Yarın Gelecek Olan Hükümetin Zam Teklifi Gerçekçi Olmalıdır

Memurun toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncü oturumunun tamamlanması ile hükümet kanadından gelecek zam teklifi merak ediliyor.

Son Sözler Söylendi
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncü oturumunda söz aldı. Konuşmasının gündeminde hükümetin zam teklifi vardı. Toplu sözleşme ile görüşülen tek konu zam değildir. Memurun tüm mali ve sosyal hakları masaya yatırılmaktadır. Ek gösterge, vergi, sözleşmeli çalışanlar, tayin sorunu, emekliliğe yansımayan ek ödemeler, liyakate aykırı olan mülakatlar gibi daha pek çok sorun görüşmelerde dile getirilmektedir. 

Bugün yapılan oturumda sendika yetkilileri hükümetten beklentilerini dile getirdi. Çünkü yarın hükümetin sunduğu zam teklifi belli olacak. Sendikalar teklifin ülkenin ekonomik gerçekleri ile bağdaşmasını istiyor. Yüksek enflasyon nazara alınarak teklif sunulmalıdır. Böylece memur, enflasyon karşısında ezilmeyecektir. Hükümetin hedef enflasyon oranına göre teklifte bulunulması hiç de gerçekçi değildir. Çünkü ülkemize enflasyon hep beklentilerin üzerinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden de memur, toplu sözleşmelerden zararda çıkmaktadır. 

Tüm memur ve memur emeklilerinin gözü kulağı yarın gelecek olan zam teklifinde. Toplu sözleşme görüşmelerinde dördüncü oturum 16 Ağustos Cuma günü yapılacaktır. Yarın yapılacak olan oturumda hükümetin zam teklifi de belli olacaktır. Alınacak olan zam 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacaktır. Bu yüzden memurlar için bu görüşmeler büyük önem arz ediyor. 

Memurun Fakirleşmesine Son Verilmelidir
Memur maaşlarına her 6 ayda bir zam yapılıyor olsa da bu zamlar oldukça cüzidir. Üstelik yüksek enflasyonla boğuşan memur, enflasyon farkında maaşında layıkıyla görememektedir. Memurun almış olduğu maaş dolar bazında değerlendirildiğinde, memur her geçen gün fakirleşmeye devam etmektedir. TL olarak memur maaşları artıyor gibi görünse de, dolar bazında sürekli düşen bir maaş söz konusudur. Bu da memurun her geçen gün fakirleştiğinin göstergesidir. 

Tüm bu sebeplerden ötürü toplu sözleşme görüşmeleri memurlar için hayati önem taşımaktadır. Sendikalar, masada dik durmalı ve hükümetle olabildiğinde yüksek bir noktada buluşmalıdır. Kamu işçisinde yaşanan zam fiyaskosu memurda da yaşanmamalıdır. İşçinin, memurun emeğinin sömürülmesine izin verilmeden o masadan kalkılmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum