1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yaş düzeltme memurların emekliliğini nasıl etkiler?
Yaş düzeltme memurların emekliliğini nasıl etkiler?

Yaş düzeltme memurların emekliliğini nasıl etkiler?

Doğum yaşını düzelttiren memurun emeklilik tarihi nasıl hesaplanır, emeklilik yaşını etkiler mi?

A+A-

2008 Tarihi
Memur olarak çalışan kimseler eğer yaşlarını değiştirmişler ise emeklilikte esas alınacak yaş kanunlara göre belirlenecektir. Buna göre 2008 yılının ekim ayından evvel işe başlamış olanlar için 5434 sayılı kanun yürürlüktedir. Bu tarihten sonra işe başlayanlar için ise 5510 sayılı kanun geçerlidir. 5434 sayılı kanuna göre memur olan kimsenin memuriyete giriş tarihindeki yaşı esas alınarak emeklilik işlemleri yapılır. Eğer 18 yaşını doldurduktan sonra yaş değişikliği işlemleri yapılmışsa 18 yaşının doldurulduğu tarihteki doğum tarihi esas olarak kabul edilecektir.

Dolayısıyla kısaca özetleyecek olursak 18 yaşından önce yapılan değişiklikler kabul edilirken 18 yaşından sonraki değişiklikler Sosyal Güvenlik Hukukunda değerlendirmeye alınmayacaktır. 

2008 yılından sonra göreve başlayan memurlar için ise durumun farklı olduğunu ifade etmek gerekir. Zira 5510 sayılı kanuna göre memuriyete başlama tarihindeki yaş dikkate alınmaktadır. Buna göre 18 yaşından sonra yapılan değişiklikler eğer memuriyete girmeden evvel yapılmış ise bu durumda esas olarak alınacaktır. Dolayısıyla bu konuda 2008 sonrasında işe giren memurların daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. 2008 öncesi işe girenler ise bir nebze daha dezavantajlı durumdadırlar. 

Emeklilikte Yaş Hesaplaması 
Memurların emekli olabilmeleri için yaş şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda yaşın nasıl hesaplanacağı konusunda da farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Ancak bunun sadece bir yolu vardır. Bu yola göre memurlar yaşlarını doldurdukları tarihte emekli olmaya hak kazanmaktadırlar. Dolayısıyla gün almaları emekli olmak için yeterli olmayacaktır. bu hesaplamaları tam olarak yapmadan emeklilik dilekçesi veren kimseler olmaktadır. bu kişilerin mağduriyet yaşamaları kaçınılmazdır. 

Emeklilikte yaşını doldurmuş olmak esas alınırken işe girişlerde farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Zira 35 yaşından gün almamış olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak gibi birtakım şartlar ileri sürülebilmektedir. İşte bu gibi durumlar karşısında özel şartların dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir. Aksi takdirde mağduriyetler yaşanabilir ve hak kayıpları ortaya çıkabilir. Bu tür konularda hukuki destek alınmasında büyük fayda vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.