Yasağa Rağmen 100 İşçi İşten Çıkarıldı

Yasağa Rağmen 100 İşçi İşten Çıkarıldı

İşten Çıkartılanların Hepsi Aynı Sendika Üyesi, sendikalı oldukları için değil maske kullanmadıkları için sözleşmelerinin feshedildi.

Samsun'da faaliyet gösteren SAMPA Otomotiv, iki gün önce maske takmadıkları gerekçesi ile 60 kişinin iş akdine son vermişti. Aynı şirket bugünde aynı gerekçe ile 40 kişinin daha işine son vererek 2 günde toplam 100 işçiyi işten çıkarma yasağına rağmen yasada ki özle maddeyi kullanarak işine son verdikleri görüldü. İşten çıkartılan işçiler ise, fabrika yönetiminin kendilerini, sendikalı oldukları için işten çıkardığını iddiasında bulunuyor. 

Bayrama 1 gün kala işlerini kaybeden 100 işçi, tazminatlarını alamadıkları gibi hırsızlık, taciz gibi yüz kızartıcı suçları barındıran SGK'dan kendilerine gelen kod 29 bilgisi sebebiyle bu süreçte işsizlik maaşı alamayacakları yasada yer alıyor. İşçiler, yapılan bu haksız ve hukuksuz uygulamayı yargıya taşımaya hazırlanırken, SAMPA Otomotiv'in İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan tarafından yapılan yazılı açıklamada işçilerin sendikalı oldukları için değil maske kullanmadıkları için sözleşmelerinin feshedildiğini belirttiği görülüyor.

İşten Çıkartılanların Hepsi Aynı Sendika Üyesi

SAMPA Otomotiv'in İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan yaptığı açıklamada işten çıkartılma nedeni olarak işçilerin maske takmamasını belirtse de işten çıkarılan 100 işçinin tamamının Özçelik-İş sendikası üyesi olması ise dikkatten kaçmıyor. Bu durumun bir tesadüf olamayacağı belirtilirken işçilerin konuyu iş mahkemesine taşıması halinde haksız fesih nedeniyle tazminat alma haklarının olacağı iddia ediliyor. Maske takmadıkları iddiası karşılık olarak ise Vardiya Amiri olarak çalışırken işten çıkartılan Abdullah Eroğlu’ndan geldi.

Kendisinin Vardiya Amiri olarak görev yaptığı bölümde maske dağıtım sorumlusu olduğunu belirten Eroğlu kendi bölümünde herkesi maske taktığını ve pandemi sürecinde işten atma yasağını delmek için kendilerini kod-29’a sokmak adına böyle bir iftira atıldığını dile getiriyor. Bilindiği gibi pandemi sürecinde yasaklanan işten çıkarma yasağının tek istisnası ise çalışanların kod-29 ile işten atılması oluyor.

Kod-29 kişinin hırsızlık, taciz, iş yerini bilerek zarara uğratma ve verilen emirlere isteyerek karşı gelme gibi durumlarda ki işten çıkarmaları kapsıyor. Son dönemde birçok iş yerinin işçi çıkarmak adına kod-29’u haksız ve hukuksuz yere kullanmaya başladıkları iddia ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.