1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yaşlılık Aylığı 1.000 Liraya Çıkacak
Yaşlılık Aylığı 1.000 Liraya Çıkacak

Yaşlılık Aylığı 1.000 Liraya Çıkacak

AK Parti tarafından meclise sunulan yeni yasa teklifine göre yaşlılık aylığı 1.000 liraya çıkarılacak.

A+A-

İşsizlik Maaşında Yeni Düzenleme
AK Parti, Meclis’e sunduğu yeni düzenleme ile birlikte pek çok hususta değişiklik yapmayı amaçlıyor. Değişikliklerden bir tanesi yaşlılık aylığının 1.000 liraya çıkarılması oldu. Böylelikle yaşlıların hayatlarını daha rahat bir şekilde idame ettirebilmeleri de sağlanacak. 

Torba yasada yer alacak değişikliklerden ikincisi ise işsizlik maaşını ele alıyor. Hali hazırdaki düzenlemeye göre işsizlik maaşından faydalanabilmek için 4 ay boyunca kesintisiz bir şekilde prim ödenmesi gereklidir. Ancak bu durum pek çok kişinin işsizlik maaşı almasını engellemektedir. Yeni düzenleme ile bu şart kaldırılacak. Bunun yerine hizmet akdine bağlılık esas alınacak. Böylelikle işçilerin işsizlik maaşı alabilmeleri daha da kolay olacak. 

Kira Artışlarında Değişiklik
Meclis’e sunulan teklifte kira artışlarının nasıl belirleneceği de karara bağlandı. Eski düzenlemeye göre kira artışlarında ÜFE esas alınırken yeni düzenleme ile birlikte TÜFE’nin esas alınması kararlaştırıldı. Her ne kadar uygulamada %10 gibi bir oran genel itibariyle uygulanıyor olsa da kanunen ÜFE oranında zam yapılabiliyordu. ÜFE ise ciddi oranda yüksek gerçekleşmektedir. TÜFE, ÜFE’ye göre nispeten daha düşük çıktığı için kiracıları korumak adına böylesi bir değişiklik yapıldığı düşünülüyor. Torba yasa Meclis Genel Kurulu’nca kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Ardından ise Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.