1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yazılı Sınavda 90 Üstü Alanlar Sözlü Sınavda Elendi
Yazılı Sınavda 90 Üstü Alanlar Sözlü Sınavda Elendi

Yazılı Sınavda 90 Üstü Alanlar Sözlü Sınavda Elendi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından çeşitli kadrolar için gerçekleştirilen görevde yükselme sınavında 90 üzeri alan adaylar sözlü sınavda elendi.

A+A-

İtiraz Hakkı Bulunuyor
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi farklı kadrolarda görevde yükselme sınavı gerçekleştirdi. Yazılı ve sözlü sınav aşamalarının her ikisinden en yüksek puanı alan adaylar başarılı sayıldı. Ancak yazılı sınavdan 90 ve üzerinde puan alan bazı adaylar sözlü sınavda düşük puan verilerek elendi. Bu ise tepki ile karşılandı. Adayların sınava itiraz etme hakları bulunuyor ve ayrıca itirazdan sonuç elde edememeleri durumunda yargı yoluna başvurarak haklarını da arayabilirler. 

Sözlü sınavda düşük puan verilmesi konusu Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımlarında da gündeme geliyordu. Ancak son dönemde yapılan alımlarda bu sorunun üstesinden büyük ölçüde gelindi. Yazılıdan yüksek puan alan adayların pek çoğu sözlü sınavda da yüksek puanlar alarak başarılı oldu. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da açıklamalarda bulunmuş ve yazılı ile sözlü sınav puanları arasında çok fark olmayacağını belirtmişti. 

Üniversitelerin özerk olması ise yeknesak bir uygulamanın hayata geçirilmesini zorlaştırmaktadır. İşte bu nedenle YÖK tarafından genel bir önlem alınması gerekiyor. Böylelikle üniversiteler arasında tek bir uygulamanın hayata geçirilmesi mümkün olacaktır. Bu konuda mağduriyet yaşayan personeller de haklarını yargı yoluyla arayabilir. Yargı kararlarına üniversitelerin uyması zorunludur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.