1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YDS Sınavı Tamamlandı, Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?
YDS Sınavı Tamamlandı, Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

YDS Sınavı Tamamlandı, Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavı sona erdi. Adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını merakla beklemeye başladı.

A+A-

1 Ekim’de Açıklanacak
Yabancı Dil Sınavı (YDS) bugün gerçekleştirilen oturumla tamamlandı. Sınavda adaylara toplamda 80 soru yöneltilirken cevaplamaları için 180 dakika verildi. Adaylar 180 dakikanın sonunda sınavı tamamlayarak çıktılar. Gerek lisansüstü eğitim gerekse de kamu kurumlarına giriş sınavlarında istenen YDS puanı için adaylar 3 saat boyunca ter döktü. Sınava giren adayların değerlendirmelerine göre bu yıl paragraf soruları adayları zorladı. Böylelikle okuduğunu anlamaya yönelik olarak geliştirilen soruların belirleyici konuma geldiğini de ifade edebiliriz. 
ÖSYM tarafından yapılan bu sınavın sonuçları ise 1 Ekim tarihinde açıklanacak. Adaylar OSYM'nin internet adresine girerek sınav sonuçlarını öğrenebilir. Sınav sonuçlarını görüntülemek için TC kimlik numarası ile şifre yeterli olacaktır. 

Sınavın Geçerlilik Süresi
YDS’nin geçerlilik süresi süresiz olarak uzatılmıştı. Ancak bazı kurumlar başvuru şartlarında son 1 yıl ya da son 5 yıl gibi ifadeler kullanarak birtakım sınırlamalara gidebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda YDS’nin süresi önem arz eder bir duruma gelmektedir. Yabancı dil çok kolay bir şekilde unutulabilen bir şey olduğu için sınavın geçerlilik süresinin de oldukça kısa olması gayet doğal karşılanacak bir durumdur. Özellikle akademisyen alımlarında bu durum sıklıkla karşılaşılan bir şeydir. 

Bu yıl YDS sınavı toplamda 41 ilimizde gerçekleştirildi. 41 ilimizde bulunan 47 sınav yerinde YDS sınavı yapıldı. Geriye kalan 40 ilimizde yaşayan vatandaşlarımız ise hangi ilde gireceklerine dair yaptıkları tercihlerine göre en yakın illere gönderildiler. Böylelikle adayların en az şekilde mağdur olmaları sağlandı. Zira yeteri kadar sayı oluşmaması nedeniyle sınav organizasyonu yapmak da yersiz olmaktadır. Her yıl birkaç defa düzenlenen E YDS sınavı ile adayların her ay YDS sınavına girmeleri de mümkün olmaktadır. Bu sınavın ülke genelinde daha da çok yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Ancak bunun için teknik donanımların da artırılması gerekmektedir. Zira sınav için bilgisayarlar ve teknik donanımlar gerekmektedir. Olası bir aksiliğin önüne geçmek için de kalifiye personeller bulundurulmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.