1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Yemek Çıkarmayan Kurumlarda Memurlara Yemek Parası Ödenir Mi?
Yemek Çıkarmayan Kurumlarda Memurlara Yemek Parası Ödenir Mi?

Yemek Çıkarmayan Kurumlarda Memurlara Yemek Parası Ödenir Mi?

Yemekhanesi olmayan kamu kurumlarında devlet memurlarına yemek parası ödenmesi kanunen mümkün değildir. Kanunlara göre memurlara yemek yardımı yapılması mümkündür. Ancak bu yardım nakdi olarak değil yemek çıkartarak yapılabilir.

A+A-

Nakdi Ödeme Yapılamaz
Kanunlara göre memurlara yemek yardımı yapılması mümkündür. Ancak bu yardım nakdi olarak değil yemek çıkartarak yapılabilir. Fakat bazı kamu kurumlarında yeteri kadar personel olmaması ya da yemekhane bulunmaması gibi nedenlerden ötürü yemek verilememektedir. İşte bu durumda memurlar yemek parası alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Fakat kanunlarımıza göre böylesi bir ödeme bulunmamaktadır. Bu durumda memurlar en yakın kamu kurumunda yemek ihtiyacını giderebileceklerdir. Yemek çıkaramayan kuruma yemek için ayrılan ödenek ise diğer kamu kurumuna aktarılacak ve memurlar da bu şekilde yemek hizmetinden istifade edebileceklerdir.

Yemek Ücreti Ne Kadar?
Memurların yemek ücreti aldıkları maaşlara göre değişiklik arz etmektedir. Öyle ki ek göstergesi olmayan bir statüde görev yapanlar için yemek ücreti 1,37 lira iken aylık brüt ücreti 8.020 liranın üzeride olan memurlar için bu ücret 6,54 liraya çıkmaktadır. Bu ücretler öğle yemeği ücreti olarak belirlenmiştir.

Yemek servisi verilebilecek kurumlarda asgari şartlar belirlenmiştir. Buna göre en az 50 personel olması ve yemekhane için uygun bir mekanın bulunması şartlar arasında yer almıştır. Eğer bu iki şart birlikte yerine getirilememişse bu durumda yemek verilmesi söz konusu olamayacaktır. Nakit olarak yemek yardımı da yapılamayacağı için memurların maddi açıdan bir kayıp yaşamaları söz konusu olabilecektir. Özellikle küçük ilçelerdeki küçük kamu kurumlarında bu tür sorunlarla karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. Bunun üstesinden gelebilmek için yapılması gereken ise birkaç kamu kurumuna ortak yemekhane kurmaktır. Fakat bu da çoğu zaman mümkün olmamakta ve personeller kendi imkanları ile yemek ihtiyaçlarını kapsamaktadırlar.

Yemekhane imkanı olmayan memurlar için en azından nakit olarak yemek yardımı yapılması sağlanabilir. Ancak bunun için kanuni değişiklik yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu mümkün olmayacaktır. Zira yemek imkanı olmayan memurlar maddi açıdan dezavantajlı duruma düşmektedir. Bu da aynı konumdaki memurlar arasında bir ayrım oluşmasına neden olacaktır. Bu konuda taleplerin gelmesiyle belki gelişme yaşanması mümkün olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.