Yeni Askerlik Sistemi Görüşmeleri Başladı, İlk 2 Madde Kabul Edildi

Yeni Askerlik Sistemi Görüşmeleri Başladı, İlk 2 Madde Kabul Edildi

Milyonlarca kişinin gözü kulağı yeni askerlik sistemi üzerindeydi ve nihayet görüşmeler başladı.

Yeni Askerlik Mecliste
Milyonlarca gencin ve ailelerinin merakla beklediği yeni askerlik sistemi son halini aldı ve yasa TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. Askeralma Kanun Teklifi mecliste görüşülürken ilk iki madde kabul edildi. Bu maddeler amaç ve kapsam alanlarını kapsıyor. Askerliğin temel aşamaları olan yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, muafiyet, erteleme gibi işlemleri düzenliyor. Yükümlülerin yapacağı genel işler ile hangi statülerde hangi görevlerin yapılacağı belirtiliyor. Hangi durumlarda askerlerin yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacağı ve bunun gibi konulara ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.  Bu konulardaki hükümler genel hükümlerdir ve asıl değişiklikler daha sonra görüşülecektir.Bu yasa her Türk erkek vatandaş için uygulanacaktır. 

Bu iki maddenin kabulünden sonra TBMM Başkanvekili Levent Gök tarafından birleşime ara verilmiştir. Birleşim yeniden 18 Haziran Salı günü saat 15.00’da toplanacaktır. Görüşmelerin devam etmesi ile diğer hususlar da belirlenmeye devam edecektir.

Erken Terhis Merak Konusu
Yeni askerlik sistemi görüşmeleri başlamışken en çok merak edilen konu erken terhis olup olmayacağı, olacaksa nasıl uygulanacağıdır. İlerleyen görüşmelerde sıra bu konuya da gelecektir. Ancak görüşmelere kadar verilecek olan teklifler üzerine değişiklik yapılması da gündemdedir. İlerleyen günlerde, görüşmeler devam ettikçe yeni askerlik sistemi ile ilgili tüm hususlar netleşecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.