1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Astsubaylığa İlgi Yoğun Oldu
Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Astsubaylığa İlgi Yoğun Oldu

Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Astsubaylığa İlgi Yoğun Oldu

Yeni askerlik sistemine geçilmesi ile birlikte yedek subaylık ve astsubaylık için talepler alınmaya başladı ve yığın bir taleple karşılaşıldı.

A+A-

Özel Haklar Tanınacak
Yeni askerlik sisteminde eğitim durumu fark etmeksizin tüm herkes 6 ay askerlik yapacak. Ancak bedelli askerlik yapmak isteyenler ücretlerini yatırarak 1 ay askerlik yapacak ve ardından da terhis olacaklar. Ön lisans ve lisans mezunu olanlar ise askerliklerini yedek astsubay ya da subay yapmak için başvuruda bulundular. Hali hazırda yedek astsubaylık için 9 bin kişinin başvuruda bulunduğu tespit edildi. Bu durum yeni askerlik sisteminin karşılık bulduğu şeklinde yorumlandı. 

Askerliğini yedek astsubay ya da subay olarak yapacak olanlar için askerlik sonrasında da birtakım haklar tanınmaktadır. Örnek olarak verecek olursak TOKİ başvurularında öncelik verilmesini ve TSK personel alımlarında ek puan verilmesini bu kapsamda sayabiliriz. Ayrıca 12 ay boyunca askerlik yapacak olan kişilere ücret de verilecektir. 

Er ve Erbaşlara da Ücret Ödenecek
Tüm herkes yeni sisteme göre askerliğini 6 ay olarak yapacak. Askerliğini er veya erbaş olarak yapan kimseler 6 ayın sonunda askerde kalmak isteyebilirler. Bu durumda kendilerine 2.146 lira ücret ödenecektir. Sınır bölgelerinde görev yapanlar ise 1.015 lira ilave ödeme alacaklardır. Bu sayede hem vatani görevlerini yapacak hem de ücret alma imkanına kavuşacaklardır. 

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik de kalıcı hale getirildi. Bunun için belirlenen tarihlere kadar adayların başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvurular yapıldıktan sonra kura çekimi olacaktır. Zira tüm herkes bedelli askerlik yapamamaktadır. Belirlenen kontenjan kadar aday seçildikten sonra geriye kalan kimseler ister askerlik yapacak isterlerse de askerliklerini tecil ettirebileceklerdir. 2019 yılı için yapılan bedelli askerlik başvurularına ait kuralar 2020 yılının Ocak ayında çekilecektir. Kura sonuçlarını takip eden adaylar sonuçlara göre hareket edeceklerdir. Bedelli askerlik ücreti ise 31 bin lira olarak belirlenmişti. Ancak her yıl memur maaşlarının katsayısına göre yeniden belirlenecektir. 2020 yılı için bu ücretin 33 bin liraya çıktığını da ifade etmek gerekir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.