Yeni Askerlik Tasarısında Mesleklere Özel Düzenleme Yapılacak

Yeni Askerlik Tasarısında Mesleklere Özel Düzenleme Yapılacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi hakkında açıklamalarda bulundu ve çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Tek Tip Askerlik 
Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda yeni askerlik düzenlemesi ele alındı. Bakan Akar tarafından ifade edildiğine göre askerlik tüm herkes için 9 ay olacak. İlk 3 ayı tüm herkese zorunlu olacak ve temel askerlik eğitimi verilecek. Kalan 6 aylık süre için ise ücret ödeyerek terhis olma imkanı tanınacak. Para ödemek istemeyenler ise ücret alarak askerlik yapma hakkı elde edebilecek. 

Doktor, akademisyen, hakimler, savcılar ve öğretmenler için istedikleri zaman askerlik yapabilme imkanı tanınabilecek. Böylelikle kamu hizmetlerinin de aksamasının önüne geçilmiş olacaktır. Bakan Akar yeni düzenlemenin detaylı bir şekilde ele alındığını belirtti ancak daha fazla ayrıntı paylaşmadı. 

Yeni askerlik düzenlemesi hali hazırda görüşülmeye devam ediyor. Netlik kanması durumunda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ardından ise Meclis’e sunularak oylaması yapılacak. Meclis Genel Kurulu’nun salt çoğunluğu tarafından düzenlemenin kabul edilmesi halinde kanunlaşacak olan teklif Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte hali hazırda askerlik yapanlar da yeni kanuna tabi olacaktır. Ancak kanunun ne zaman yürürlüğe gireceği ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu sebeple kesin bir çıkarımda bulunmak mümkün olmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum