Yeni Ekonomi Programında Memurlara Yer Verilmedi

Yeni Ekonomi Programında Memurlara Yer Verilmedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi paketinde memurlara yönelik olarak iyileştirmelere yer verilmedi.

Tasarruf Dönemine Giriliyor
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı olarak görev yapan Bayram Zengin, açıklanan yeni ekonomi programında memur ve ücretli çalışanlara yer verilmediğini ifade etti. Zorunlu olarak bir tasarruf dönemine girildiğini ifade eden Zengin, emeğinden başka sermayesi olmayan çalışanların zor durumda bırakıldığını belirtti. Ayrıca emeklilerin maaşlarında da düşüşün baş gösterdiğini belirtti. Çalışırken alınan maaşın %63’ü oranında bir emekli maaşı alınırken şimdi bu oranın %50 seviyelerine kadar gerilediği Zengin tarafından ifade edildi.

Getirilecek olan yeni zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile birlikte kamu çalışanlarının maaşlarının bir kısmı zorunlu olarak tasarruf için ayrılacak. Ayrıca yeni sistemden 3 yıl boyunca çıkmak da mümkün olmayacak. Dolayısıyla kamu çalışanlarının zorunlu tasarrufa itildiği Zengin tarafından ifade edildi. 

Zengin, yeni ekonomi programının ağırlıklı olarak finans sektörüne yönelik olduğunu ifade etti. Bu sebeple emeğin arka plana itildiğini belirtti. Yaklaşan toplu sözleşme dönemi öncesinde temennilerini dile getiren Zengin, hüsranla sonuçlanmamasını dilediğini açıkladı. Hüsranla sonuçlanmaması için sendikaların bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Toplu sözleşme öncesinde memurların çok sayıda talepleri bulunurken bunların ne kadarının gerçekleşeceği ise merakla bekleniyor. Memurlar ise haklarının en iyi şekilde savunulmasını talep ediyorlar.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.