1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni İşe Girenler Ne Zaman Emekli Olacak
Yeni İşe Girenler Ne Zaman Emekli Olacak

Yeni İşe Girenler Ne Zaman Emekli Olacak

2018 ve sonrasında işe girenler için emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e çıkarılmış durumdadır. Kadın ve erkekler için bu yaş şartı da değişiklik göstermektedir.

A+A-

Yıllara Göre Emeklilik Yaşı
2018 yılında işe giren bir kadın 62 yaşında aylıklı bir şekilde emekli olabilecekken erkek çalışan 64 yaşında emekli olabilecektir. 2019 ve sonrasındaki yıllarda işe giren erkekler için emeklilik yaşı 65 olurken kadınlarda kademeli olarak artmaktadır. 2019 ve 2020 yıllarında işe başlayan kadınlar 63, 2021 ve 2022 yıllarında işe başlayanlar 64 ve son olarak 2023 ve sonrasında işe başlayan kadınlar 65 yaşında aylıklı bir şekilde emekli olmaya hak kazanacaklardır. 

Diğer Şartlar
Emekliliğin hak edilmesi için 3 şartın bir arada sağlanması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yaş iken diğerleri ise sigortalılık süresi ile prim günlerinin sayısıdır. Bu 3 şartın bir arada gerçekleşmesi durumunda çalışanlar aylıklı bir şekilde emekli olmaya hak kazanacaklardır. Bunlardan bir tanesi dahi eksik olsa emekliliği hak etmeleri mümkün olmayacaktır. 

Bu yaş düzenlemesi ile birlikte çalışanların erken yaşta emekliye ayrılmalarının önüne geçilmektedir. Böylelikle sosyal güvenlik sisteminin üzerine ağır bir yük yüklenmesi engellenmektedir. Aksi takdirde çalışanlar erken yaşta emekli olmakta ve yatırmış oldukları primlerin çok daha fazlasını emeklilikte geri almaktaydılar. İşte emeklilik yaşı düzenlemesi ile birlikte buna da bir son verilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum