1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni İşsizlik Maaşından Faydalanma Şartları Şekilleri
Yeni İşsizlik Maaşından Faydalanma Şartları Şekilleri

Yeni İşsizlik Maaşından Faydalanma Şartları Şekilleri

Torba yasa ile Meclis'e getirilen yeni düzenleme ile birlikte işsizlik maaşında önemli değişiklikler yapılıyor. Bu yapılan değişiklikle alakalı olarak kimler faydalanabilir, ne şartlarda ve nasıl bir şekillerde alınıyor haber içerisinde bulunmaktadır.

A+A-

Yeni işsizlik maaşından faydalanma şartları ve şekillerini sizlere sunuyoruz. Bu durumda olan bir kişi nasıl bir yol izlemelidir.

Kesintisiz Çalışma Şartı Kalkıyor; Mevcut düzenlemelere göre işsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmak gereklidir. Ancak 20 yıldır çalışan bir kişi 1 gün dahi ara vermiş olsa 120 gün boyunca işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır. Bu da çoğu kimsenin hak kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Yeni düzenleme ile birlikte kesintisiz çalışma şartı kaldırılacak. Bunun yerine hizmet akdine bağlılık değerlendirilecek. Merak edilen hususlardan birisi ise hali hazırda işsiz olanların bu düzenlemeden faydalanıp faydalanmayacağıdır.

Ancak hali hazırda kesinti nedeniyle işsizlik maaşı alamayanlar bu düzenlemeden faydalanamayacak. Kanun yürürlüğe girdikten sonra işinden ayrılanlar için geçerli olacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik maaşı her çalışan için farklılık arz ediyor. Son 4 ayda alınan maaş üzerinden değerlendirme yapılmakta ve bu maaşın %40'ı kişiye verilmektedir. Ancak her halükarda işsizlik maaşı 1.611 lirayı geçememektedir. Bu ise brüt maaşı 5 bin lira olan çalışanlara ödenmektedir.

Kaç ay boyunca işsizlik maaşı ödenebileceğini kişinin önceki çalışma süresi belirlemektedir. Bu kapsamda 600 gün primi olana 6 ay 900 gün primi olana 8 ay ve 1080 gün primi olanlara 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

Gelir getirici işte çalışanların maaşları ise kesilmektedir. İşsizlik maaşına başvuracak bir kişi İŞKUR şahsen istenen belgelerle birlikte yapabilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
İlgili Haberler