1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni KPSS Sistemi belirleniyor
Yeni KPSS Sistemi belirleniyor

Yeni KPSS Sistemi belirleniyor

Milyonlarca Memur Adayını yakından ilgilendiren kamu personeli seçme sınavında yapılacak olan değişiklikler.

A+A-

TEOG, YGS ve LYS sınavlarının ardından bir değişiklik de KPSS için düşünülüyor. KPSS’nin değiştirilmek istenilen sisteminde tüm herkes ilk olarak genel kültür ve genel yetenek sınavı olan ortak oturuma girmekteydi. Bunun ardından ise öğretmenler için ÖABT adında bir alan sınavı yapılmaktaydı diğer adaylar da memur olmak istedikleri alan ile ilgili soruların olduğu sınavlara girmekteydi. Bu kapsamda kişilerin hem alan bilgileri hem de genel kültür ve yetenekleri test edilmekteydi.

Herkese Alan Sınavı

Ancak bu sistem artık değiştirilerek her meslek grubuna özel olarak alan sınavı uygulanacak. Böylelikle atanacak kimselerin mesleki bilgilerinin yüksek olması hedefleniyor. Ancak bu konu hakkında detaylı bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla nasıl bir sınav sistemi olacağı merakla bekleniyor.

Güvenlik Soruşturması
15 temmuz darbe girişimi sonrası 676 sayılı KHK ile memur olacak herkese güvenlik soruşturması yapılması şartı getirilmişti. Bu kapsamda emniyet birimlerince yapılacak detaylı incelemeler neticesinde kişilerin herhangi bir terör örgütü ile ilişkisinin olup olmadığı incelenecek bu kapsamda istihbarat raporları, arşiv taraması, adli sicil kaydı gibi hususlar gözden geçirilecek. Eğer kişi bu soruşturmalar neticesinde sorunlu çıkar ise bu durumda memur olarak atanması mümkün olmayacak.

Bu düzenleme ile birlikte başta FETÖ olmak üzere diğer zararlı örgütlere karşı önlem alınmak isteniyor. Ancak bu sistemin ne kadar sağlıklı bir şekilde uygulanacağı bilinmezken bu zamana kadar niye uygulanmadığı da merak ediliyor. Tüm bu soruların cevapları sistem uygulanmaya başlayınca ortaya çıkacak. Yeni KPSS değişikliği ile birlikte sınava girecek kimselerin çalışma şekilleri de bir hayli değiştirilecek. Zira kişiler artık alan derslerine daha çok önem vermek zorunda olacak. Bu da daha sıkı bir çalışmayı beraberinde getirecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum