Yerleştirme Yapılmayan Lisans ve Önlisans Bölümleri

Yerleştirme Yapılmayan Lisans ve Önlisans Bölümleri

2019 YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile üniversitelere yerleşme istatistikleri de belli oldu.

Sonuçlar Açıklandı, Tablo Belli Oldu
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları ÖSYM tarafından hızla açıklandı. Sonuçların açıklanması ile birlikte ÖSYM kapsamlı bir değerlendirme raporu da yayımlandı. Geçen yıl devlet üniversitelerindeki doluluk oranı yüzde 87 iken, bu sene yüzde 93'lere ulaşmıştır. Vakıf üniversitelerinde %75'lerden olan doluluk oranı yüzde 84'lere çıkmıştır. Genel doluluk oranı bu sene yüzde 91 olarak gerçekleşmiştir. Yani üniversite okuyan gençlerin sayısı her geçen sene artmıştır. 

Üniversitelere yerleşme oranının artması ile boş kalan kontenjanlar azalmıştır. Yerleştirmelerde sıfır çeken bölümler de ÖSYM tarafından açıklandı. Geçen sene 54 programı hiçbir öğrenci tercih etmezken, bu sene sayı 41’e düştü. 

Hangi Bölümler İlgi Görmüyor
Önlisans bölümlerinden sadece birisi sıfır çekmiştir. Mobilya ve dekorasyon bölümünü hiçbir öğrenci tercih etmemiştir. Diğer önlisans bölümleri ilgiyle karşılanmıştır.

Lisansa bakıldığında ise ilgi daha azdır. Bu seneki yerleştirmelerde Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Gıda Mühendisliği gibi alanlara iyice azalmıştır. Hatta geçen sene de ilgi az oldu için bu bölümlerin çoğu kapanmıştır. Mühendislik bölümlerine olan ilgi giderek azalmaktadır. 

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümü son 3 yıldır hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmemiştir. Buna karşın bölümde 18 öğretim üyesi halen görev yapmaktadır. Son yıllarda küçük illerde açılan İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleri tercih edilmemiştir.

Devlet üniversitelerindeki Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği bölümlerine ilk üç sırada yerleşen öğrencilere 12 ay boyunca ayda 700 TL burs verilmektedir. Buna rağmen 3 üniversitede bu bölümler boş kalmıştır. 

Bu tablo göstermektedir ki öğrenciler tercihlerini bölümlerin iş imkanlarına göre şekillendirmektedir. İş imkanı olmayan bölümlere ilgi azdır ve tercih edilmemiştir. 4 yıllık lisans okumaktansa iş imkanı daha çok olan 2 yıllık önlisans bölümlerine ilgi daha çoktur. Bu durum üniversite ve bölüm seçerken önceliğin ilgi alanı değil, iş imkanı olduğunu göstermektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum