1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yerli Aşı Taşıma Teknolojisi 3 Kıtada Patent Aldı
Yerli Aşı Taşıma Teknolojisi 3 Kıtada Patent Aldı

Yerli Aşı Taşıma Teknolojisi 3 Kıtada Patent Aldı

Boğaziçi Üniversitesi'nin geliştirdiği "Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi" dünyanın her yerinden patent almaya devam ediyor.

A+A-

Dünyada Bir İlk
2009 yılından beri yapılan çalışmalar sonuç verdi ve Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören tarafından aşı taşıma teknolojisi geliştirildi. Bu buluşla dünyanın her yerine aşılar soğuk zincir bozulmadan gönderilebiliyor. Bu aşı Türkiye'nin ilk ve tek biyoteknoloji patenti olması yönüyle önem taşıyor. 

Buluşun patenti ABD ve Japonya'nın sonra Avrupa Patent Ofisi’nden de alındı. "Triadic patent" olarak adlandırılan buluş uluslar arası yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başardı. 

Dünyada henüz mevcut olmayan bu sistem ile yeni aşılar üretilebildiği gibi var olan aşılar da geliştirilebilir. Şimdilerde aşı taşıma için lipozom veya nano-parçacık odaklı farklı taşıyıcı sistemleri kullanılıyor. Boğaziçi Üniversitesinin geliştirdiği sistem ise mikro kürecik sistemi ile çalışan yepyeni bir buluş.

Türkiye Kendi Aşılarını Üretebilmeli
Prof. Dr. Özören Türkiye’nin artık kendi aşılarını üretmenin önemini kavradığını ve bu alanda yatırımlara başladığını söyledi. Hatta geliştirilen aşı teknolojisi ile Türkiye’nin bu alanda öncülük edebileceğini ifade etti. 

Özören bundan aşıların 2-8 derecede sabit koşullarda saklanması gerektiğini belirtti. Buluşlarının 30 gün boyunca oda sıcaklığında ya da donma çözülme döngülerinde aşıların korunmasını sağladığını belirtti. Böylece özel teknolojik ısı koşulları oluşturmak yerine normal ısı koşullarında aşılar dünyanın her yerine nakledilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.