Yıllık İzin İsteyen Memura İzin Verilmek Zorunda Mıdır

Yıllık İzin İsteyen Memura İzin Verilmek Zorunda Mıdır

Memurlar sahip oldukları yıllık izni kullanmak istediğinde amir inisiyatifi söz konusu olur mu? Memurun Yıllık İzin Hakkı...

657 sayılı DMK kapsamında çalışanlar belirli şartları sağlamaları halinde yıllık izne hak kazanır. Memuriyette 1 yılı dolduran memur, 10 yılı doldurana kadar senede 20 gün yıllık izin kullanacaktır. 10 yıldan fazla çalışması olanlar ise yılda 30 gün izin kullanabilir. Bu izin süresine gidiş ve dönüş için 2’şer gün yol izni eklenir. Memur iznini dilediği zaman kullanabilecektir. Ancak bu hakkın kullanılması konusunda amirin takdir hakkı da mevcuttur.

Memurlar isterlerse tek parça halinde, isterse de kısım kısım izin kullanabilecektir. Birbirini izleyen iki yılın izinleri birleştirilebilir. Ancak daha sonraki yıla kalan izinler yanacaktır. 

Amirin Takdir Hakkı
Memur yıllık iznini kullanırken bu durumu amirine bildirir. Amir de maiyetindeki memurlara eşitlik ve hakkaniyet içinde davranmalıdır. Yıllık iznin verilmesi de bu hükme tabidir. Amir, memurun yıllık iznini kullanmasına engel olamaz.

Amirin takdir yetkisi kamu yararı ve hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi ile sınırlıdır. Yalnızca bu kapsamda izin tarihlerini değiştirebilir. Ancak bunun için de somut bir gerekçe göstermelidir. Aksi takdirde memurun manevi zararı oluşacaktır. Eğer amir kasıtlı olarak yıllık izni kullandırmazsa amir idari yaptırımlarla karşılaşabilecektir. Memur bu durumda amiri, üst amirlere şikayet hakkına sahiptir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.