1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Yıllık İzin Kullandırmayan İdarecilere Para Cezası
Yıllık İzin Kullandırmayan İdarecilere Para Cezası

Yıllık İzin Kullandırmayan İdarecilere Para Cezası

Sayıştay Başkanlığı tarafından kamu kurumlarındaki işçilerin yıllık izin kullanma durumları incelendi ve rapor haline getirildi. İşçilere tanınan yıllık izin işçilerin dinlenerek motive olmalarını sağlamak içindir. Buna karşılık işçilerin izin kullanmamas

A+A-

Toplu Ödemeler Yapılıyor
Sayıştay Başkanlığı kamu kurumlarında çalışan işçilerin yıllık izinlerini kullanmak yerine biriktirdiğini tespit etti. İşçilere dinlenmeleri için tanınan bir sosyal hak olmasına rağmen bu hakkın kullanılmaması veya kullandırılmaması Sayıştay raporlarına yansıdı. İşçilerin yıllık izinlerini kullanmamaları işten çıkarma halinde toplu ödeme yapılmasına neden oluyor. Zira işçilere kullanmadıkları yıllık izinlerine göre ödeme yapılması kanunlara göre zorunludur. 

İdarecilere Yaptırım
İşçilere tanınan yıllık izin işçilerin dinlenerek motive olmalarını sağlamak içindir. Buna karşılık işçilerin izin kullanmaması ya da idarecilerin kullandırmaması durumunda ise yaptırımlar söz konusudur. Bu kapsamda yıllık izni kullandırılmayan her bir işçi için idarecilere para cezası verilebilir. İdareye ekstra külfet oluşturan bu durumun önüne geçilmesi için böylesi bir tedbir düşünülmüştür. 

İdari izin kullandırılmaması ile ilgili cezaların uygulanması ise yargı kararları ile netlik kazanacaktır. Verilecek cezalar da yargı denetimine tabi olacaktır. Ayrıca Sayıştay düzenli olarak yaptığı denetimlerde de bu konuyu dile getirecektir. Dolayısıyla idareciler yakın markaj altında olduklarını hissedeceklerdir. 

Özel Sektördeki İşçilerin Durumu 
Özel sektörde çalışan işçiler için ise yıllık izinleri kullandırma gibi bir zorunluluk bulunmuyor. İşçiler yıllık izinlerini kullanabilecekleri gibi kullanmayıp işten çıktıklarında da parasını alabilirler. Yıllık izin ücreti alabilmek için işçilerin çıkarılması şart değildir. Kendileri çıksa dahi bu ücreti almaya hak kazanmaktadırlar. 

Ödenecek ücret belirlenirken de iş sözleşmesine bakılmaktadır. Eğer sözleşme net ücret üzerinden yapılmış ise bu durumda net ücret üzerinden bir hesaplama yapılacaktır. Brüt ücret üzerinden hesaplama yapıldıysa da bu durumda brüt üzerinden hesaplama yapılacaktır. Ancak bu ücretler üzerinden vergi kesintileri yapılacaktır. Dolayısıyla brüt ücret üzerinden anlaşma yapılsa dahi işçilerin eline geçecek olan para net ücretin yıllık izin günü sayısına tekabül eden bir rakam olacaktır. Dolayısıyla net ücret üzerinden anlaşanlar için bu meblağ daha da aşağılara çekilecektir. Kurumların insan kaynakları genelde bu işler için otomatik hesaplama yapan uygulamalar kullanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.