1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yıllık İzin Ücreti İşten Çıkınca Ödenebilir
Yıllık İzin Ücreti İşten Çıkınca Ödenebilir

Yıllık İzin Ücreti İşten Çıkınca Ödenebilir

Kullanılmayan yıllık izin yerine ücret ödenebilmesi için iş sözleşmesinin feshedilmesi gerektiği Yargıtay tarafından karara bağlandı.

A+A-

Haklı Fesih Şart Değil 
İş sözleşmesinin tek taraflı olarak feshedilmesinin ardından alacakları için mahkemeye başvuruda bulunan davacı işçi, kullanmadığı yıllık izin ücretlerinin de kendisine ödenmesi talebinde bulundu. İlk derece mahkemesi bu talepleri kısmen kabul ederken taraflar temyiz başvurusunda bulundu. 

Temyiz başvurusu neticesinde inceleme yapan Yargıtay, yıllık izin ücretinin ne zaman ödeneceği konusunu da karara bağladı. Buna göre kullanılmayan yıllık izinler ancak ve ancak iş sözleşmesinin sona ermesi ile birlikte ödenecektir. Sözleşmenin haklı fesih olup olmadığının ise herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. 

Son Ücret Üzerinden Ödenecek
Daha önceden verilen yargı kararları ile yıllık izin ücretlerinin son ücret üzerinden ödeneceği kararlaştırılmıştı. Söz konusu somut olayda ise ilk derece mahkemesinin yaptığı hesaplamanın nasıl yapıldığının anlaşılmadığı ve hatalı olduğu belirtildi. Buna göre işçinin kullandığı izinler hakkı olan izin sayısından düşülerek ödeme gerçekleştirilecektir.

Bir önceki seneye ait kullanılmayan izinler olsa dahi ödenecek ücretler son yıla ait maaşlar üzerinden hesaplanacaktır. Yargıtay tarafından verilen bu karar diğer işçiler için de emsal olacak. Dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu kararı emsal göstererek kullanmadıkları yıllık izin sürelerine ait ücretleri alabilirler. Ancak sözleşme bitmeden evvel kullanılmayan izinlere ait ücretler talep edilemeyecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.