1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yıllık İzne Çıkan İşçiye Yol İzni Alabilir Mi
Yıllık İzne Çıkan İşçiye Yol İzni Alabilir Mi

Yıllık İzne Çıkan İşçiye Yol İzni Alabilir Mi

Yıllık izinler işçilerin çalışma zamanları ile orantılı şekilde verilen, iş hayatının ayrılmaz parçası olarak kabul edilmektedir.

A+A-

Yargıtay’ın kararları ile yıllık izin kavuşturulmuş temel bir hak olarak yer almaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu ile işçilere tanınacak ve yıllık iznin parçası olan bir başka hak ise yol iznidir.

Hükümlere göre göre işçi yıllık izinleri işyerinin yer aldığı yerin dışında bir yerde geçirilmesi durumunda yol uzaklığına göre yol izni verilir. Yol izni, yol üzerinde geçen süreyi karşılamak üzere işçiye tanınmaktadır.

Yol İzni Bildirilmesi Gerekir
Yıllık ücretli izin yönetmeliklerinde işçilerin yol izni isteyip istemediğini yazılı şekilde bildirmesi gerektiği hükmü verilmiştir. Yıllık izin isteyen işçi, adı ve soyadını, sicil numarasını ve iznini hangi tarihler arasında kullanmak istediğini belirtmektedir. Yol izni, işçilere ayrıca ve bağımsız olarak tanınan bir hak olarak yer almamaktadır.

Yıllık ücretli izinle beraber talep edilebilecek ve yıllık izne bağlı olan bir hak olarak yer almaktadır. Yol izni alacak olan işçi, bu süreleri kullanmadan işe dönmesi durumunda, işveren hemen çalışmaya başlatmak zorunda kalmamaktadır. Öngörülecek olan sürenin bitiminden önce işe başlatmama hakkı bulunmaktadır. Yol izinlerinde 4 gün azami süre olarak bulunmaktadır. Kanunlar günün ulaşım durumlarına göre bu hakkı en üst noktada tanımlamaktadır. Bu nedenle daha yakın mesafeler için üç güne kadar izin verilebilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.