Yıllık İznindeyken Hastalık İzni Kullanılabilir Mi?

Yıllık İznindeyken Hastalık İzni Kullanılabilir Mi?

Memurlara hak olarak tanınan yıllık izin süresi içerisinde hastalık geçirilmesi durumunda hastalık izni alınması mümkündür.

Hastalık İznine İlişkin Detaylar
Yıllık izni kullanılırken hastalığa yakalanmak pek tabii bir durumdur. Bu durumda yıllık izniniz hastalık ile heba olacağı için devletimiz hastalık izninizi kullanmanıza müsaade etmektedir. Ancak bunu da belirli şartlara tabi tutmaktadır. 
Bu kapsamda hastalığa yakalanmanız durumunda sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almanız gereklidir. Sağlık raporu yönetmelikte belirtilen aile hekimlerinden ya da sağlık kurullarından alınabilir. Bunun yanı sıra SGK ile anlaşmalı olmayan kuruluşlardan alınan raporlarında onaylanması gerekmektedir. 

Birim Amirine Bildirme 
Yıllık izindeyken hastalık izni için sağlık raporu alınması durumunda bunun derhal ilgili birim amirine bildirilmesi gereklidir. Bunun için sağlık raporunun alındığı günü takip eden ilk iş günü son gün olarak belirtilmiştir. 

Hastalık izni ile geçirilen yıllık izni süreleri memurun toplam yıllık izni hakkından düşmeyecek ve daha sonra bu süreleri kullanmasına müsaade edilecektir. Eğer hastalık izni yıllık izni süresinden erken biterse bu durumda göreve başlamak için yıllık iznin bitiş tarihi esas alınacaktır. Hastalık izni daha geç biterse bu durumda hastalık izni belirleyici olacaktır. Her ikisi de aynı anda bitiyorsa hastalık izni dikkate alınacaktır. Her halükarda hastalık izninde geçirilen gün sayıları yıllık izne dahil edilmeyecektir. Dolayısıyla herhangi bir hak kaybı yaşanmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.