YKS Başvuru Ücreti Belirlendi

YKS Başvuru Ücreti Belirlendi

ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sınav ücretleri belirlenmiş oldu.

Bu kapsamda girilecek her bir oturum için 50’şer lira alınacak. Bu kapsamda eski sınav sisteminde bulunan YGS yerine getirilen TYT sınavına girmek isteyenler ve ardından da önlisans kurumlarına yerleşmek isteyenler 50 lira ile sınavları bitirmiş olacak. 

Önceki Sistemde Nasıldı?
Yeni ücretlendirme ile öğrencilerin ödeyecekleri meblağların daha da çok azaldığını ifade edebiliriz. Öyle ki fiyatlarda yarıdan fazla bir fark oluşmuş oldu. Geçtiğimiz sene dil oturumuna girmeyecek diğer oturumların tamamına girecek bir öğrenci 220 TL öderken bu sene bu fiyat 100 lirada kalacak. Bu sayede durumu kötü olan öğrenciler için de bir fırsat oluşturulmuş oldu. 

4 yıllık bir lisans programında eğitim almak isteyen öğrencilerin en az iki oturuma girmeleri gerekmektedir. Bu durumda ise toplam 100 lira yeterli olmuş olacak. 

Sınav Tarihleri
TYT sınavı 23 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek iken AYT ve dil sınavı 24 haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Pazar günü gerçekleştirilecek bu iki oturumdan AYT sabah dil sınavı ise öğleden sonra gerçekleştirilecek. 

ÖSYM tarafından yapılan son açıklamalar ile birlikte öğrencilerin zihinlerinde yer alan birtakım soru işaretleri de giderilmiş oldu. Böylelikle belirsizlikten kurtulan öğrenciler sınavlarına daha büyük bir şevkle hazırlanmaya devam edecekler ve hedefledikleri bölümü tutturmaya çalışacaklar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.