YLSY Bu Sene Sadece O Öğrencilere Verilecek

YLSY Bu Sene Sadece O Öğrencilere Verilecek

MEB tarafından yurtdışında eğitim almak isteyenlere verilen YLSY bursu bu sene sadece doktora öğrencilerine verilecek.

Sadece Doktora İçin Başvurulacak Kontenjanlar
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene YLSY bursu ile yurtdışında eğitim için öğrenci gönderilmektedir. Bu sene de 1195 öğrenciye burs sağlanacaktır. Kontenjanlar 24 kamu kurumuna dağıtılmıştır. Kontenjanın üçte birinden daha fazlası üniversitelere dağıtılmıştır. Geri kalan kontenjanlar ise kurumlara dağıtılmıştır. 

Bu sene YLSY’de bir değişiklik yapılmıştır. Üniversiteler adına her sene yüksek lisans ve doktora öğrencileri gönderilmekteydi. Ancak bu sene 400 kontenjan ayrıştırıldı ve sadece doktora öğrencilerinin başvurabileceği belirlendi. Bu kontenjanlara yüksek lisans için başvuran adayların başvurusu kabul edilmeyecektir. 

Yurtdışında Eğitime Harcanacak Para Yok!
Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa safran daha önce bu konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı. 13 Eylül 2018 tarihli açıklamasına yurtdışında eğitimin oldukça masraflı olduğunu söylemişti. ABD’ye yüksek lisans ve doktora için gönderilen öğrencilerin senede 35 milyon dolara mal olduğunu açıklamıştı. Bu rakamın oldukça yüksek olmasına rağmen, öğrencilerde aynı orantıda gelişim görülmediğini söyledi. Bu yüzden yurtdışına gönderilen öğrenciler ülkenin sırtına yük olmaktadır. 

Yurtdışına giden öğrenciler birleşik doktora yaparak yüksek lisans ve doktora eğitimlerini birleşik yapmaktadır. Yüksek lisans ise basit seviyede tutulurken, asıl çalışmalara doktorada yapılmaktadır. bu yüzden spesifik bazı branşlar dışında yurtdışında yüksek lisans yapılmayacağını açıklamıştı. 

Safran, ülkenin yurtdışında eğitime harcanacak parasının olmadığını iddia ederek bundan sonra yüksek lisansın yurtiçinde yapılacağını ve doktora için yurtdışına öğrenci gönderileceğini açıkladı. Bu şekilde bir değişiklikten sonra senede 20 milyon dolar tasarruf edileceğini söyledi.

Eğitime Harcanmayan Para Nereye Harcanacak?
Safran’ın açıklamaları göstermektedir ki yurtdışında yüksek lisansın kaldırılmasının sebepleri sadece ekonomiktir. Eğitimden tasarruf edilen para, daha önemli olan hangi alana harcanacaktır? Eğitim ve bilimden daha öncelikli olarak yatırım yapacağımız alanlar hangisidir? Ülkemizin kalkınmasında en önemli nokta uluslar arası düzeyde bilim ve teknolojiye sahip olmaktadır. Ancak maalesef ki ülkemizde tasarruf tedbirleri sadece eğitim alanında uygulanmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.