YLSY İlahiyat Grubunda Değişiklik Yapıldı

YLSY İlahiyat Grubunda Değişiklik Yapıldı

Bu sene ilk kez YLSY ilahiyat grubunda başvurular alınacaktır. Bu kapsamda tercih kılavuzunda değişiklik yapıldı.

2 Yeni Bölüm Daha Eklendi
YLSY başvuruları her sene MEB tarafından alınmaktadır. YLSY bursu kapsamında her sene yurtdışında eğitim görmek üzere öğrenci gönderilir. Bu sene ilk kez diyanet işleri başkanlığına da 49 kişilik kontenjan verildi. Bu kontenjana başvuru yapacak olan bölümler de açıklanmıştı. Ancak bölümler arasında din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimi yer almamıştı. Bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini yaptığımız haberle dile getirmiştik. Başvuru süresi sone ermeden değişiklik yapılmasını istemiştik.

MEB tarafından başvuru kılavuzunda değişiklik yapıldı ve ilahiyat alanından başvuru yapacak olan bölümler güncellendi. Bu bölümler arasına yaygın din eğitimi ve uygulamaları ile dünya dinleri bölümleri de eklenmiştir. Söz konusu bölümler ilahiyat fakültelerinde bulunmaktadır. Değişiklik sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı YLSY 2019 tercih tablosunda Diyanet İşleri Başkanlığı alımlarına bu bölümden mezun olanlar da başvuru yapabilecektir. 

Düzenleme Yapıldı Ama Yetersiz Kaldı
YLSY başvuru kılavuzunda yapılan güncelleme ile din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimi bölümünden mezun olanlara başvuru imkanı tanınmasını istemiştik. MEB tarafından kılavuzda değişiklik yapılmasına rağmen bu bölüm eklenmemiştir. Onun yerine yaygın din eğitimi ve uygulamaları ile dünya dinleri eklenmiştir. Bu iki bölüm ülkemizde çok az sayıda fakültede bulunmaktadır. Değişikliğin yapılması az sayıda aday sevindirilmiştir. Halbuki ilköğretim DİKAB mezunları oldukça çok sayıdadır. Bu değişikliğin yapılmasını bekleyen binlerce aday bulunmaktadır.

MEB tercih süresi sona ermeden YLSY tercih kılavuzunda güncelleme yaparak ilköğretim DİKAB mezunlarına da başvuru imkanı sağlamalıdır. Başvuru imkanı verilen bölümler arasında oldukça çeşitli ve ilahiyatla ilgisi olmayan bölümler bulunmaktadır. MEB’in yaptığı güncelleme alanında çalışma yapmak isteyen kişiler için oldukça sevindiricidir ancak yetersizdir. Bu iki bölümün yanı sıra DİKAB mezunları da eklenmelidir ki fırsat eşitliği sağlanabilsin. 

MEB’in yaptığı olumlu güncellemenin kapsamının genişletilmesini umuyoruz. Başvuru süresi sona ermeden değişiklik yapılabilir. Bu sene yetişmese dahi hiç değilse önümüzdeki sene için DİKAB mezunlarına da başvuru imkanı sağlanmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.