YÖK, 100/2000 Doktora Bursu Sonuçları İlan Edilmelidir

YÖK, 100/2000 Doktora Bursu Sonuçları İlan Edilmelidir

YÖK tarafından yürütülen 100/2000 Doktora Bursu programı kapsamında burs verilen tematik bölümler yayınlanmalıdır.

Üniversiteler ve Öğrenciler Açıklanmalıdır
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından "Gelecek 10 Yıl İçin Güçlü Nesiller Yetiştirme" projesi kapsamında 100/2000 doktora bursu verilmektedir. Bu burs ile ülkemizin nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanması hedeflenir. Ülkemizin nitelikli insan ihtiyacı olan 100 tematik alanda yurtdışında eğitim görecek olan öğrenciler seçilmektedir. 2017 yılından beri uygulanan proje ile 3700 öğrenci doktora bursu almıştır. Bu burs ile yurtdışında eğitim gören öğrenciler döndükleri zaman yurt içinde ihtiyaç olan alanlarda istihdam edilmektedir. 

100/2000 doktora bursu yılda iki kez verilmektedir. YÖK tarafından çıkılan ilana adaylar başvuru yapmaktadır. Bu başvuruları YÖK değerlendirir ve kazananlara 12 ay boyunca yurtdışında eğitim için burs verilir. Hangi alanlarda eğitim görecekleri ise yükseköğretim kurumlarının gönderdiği listelere göre belirlenir. 

Bu şekilde yapılan alımlar ülkemizdeki nitelikli insan ihtiyacı için oldukça önemlidir ve bu burs birilerinin yakınlarına peşkeş çekilmemelidir. Ancak YÖK son 2 dönemdir bu bursun sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmamaktadır. Bu şekilde kimlerin, hangi bölümlerden, ne şartlarda burs kazandığı belli olmamaktadır. Şeffaflık için YÖK tarafından tüm süreç ve sonuç kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Adaylara Işık Tutulmalı
Desteklenmeye hak kazanan üniversitelerin listesinin yayınlanması ile sonraki yıllarda bu burs için başvuru yapacak olan adaylara da ışık tutulacaktır. Burs kazanan bölümler bazen üniversitelerin web sitesinde yer almaktadır. Hatta bazen buna bile gerek görmeyip enstitü sayfasında yayınlanmaktadır. Bu kadar sınırlı bir kitleye hitap eden yerlerdeki duyurular amacına ulaşmamaktadır. 

YÖK tarafından 100/2000 bursu sonucu ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Özellikle alım yapılan tematik alanların paylaşılması halinde öğrenciler akademik kariyerlerini buna göre yönlendirebilecektir. Adaylar yüksek lisans yaparken bu alanlara yönelerek kendilerini geliştirebilir. 

2019-2020 eğitim döneminde 100/2000 doktora bursu için belirlenen tematik alanlar yayınlanmalıdır. YÖK bu konuda çekimser davranmamalıdır. Aksi takdirde bursa başvuru yapacak olan adaylar yeterli bilgiye ulaşamamaktadır. Tercihlerini yaparken tereddütler oluşmaktadır. Bundan sonraki dönemler için YÖK’ün sonuçları açıklamasını umuyoruz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.