1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK: Ekonometri Mezunları Kaymakam Olamaz
YÖK: Ekonometri Mezunları Kaymakam Olamaz

YÖK: Ekonometri Mezunları Kaymakam Olamaz

29 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemede hangi bölüm mezunları kaymakam olabilir sorusunun cevabı açıklanmıştı. YÖK ise bu düzenlemeye netlik getirdi.

A+A-

Ekonometri Mezunu Kaymakamlar Var
29 Haziran tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olanların kaymakam olabileceklerine dair bir düzenleme yapıldı. Bu bölümler arasında uluslar arası ilişkiler, kamu yönetimi, siyaset bilimi, işletme, iktisat, sosyoloji, maliye ve finans, halkla ilişkiler ve tanıtım ve psikoloji bölümleri yer aldı. Bu bölümlerde lisans eğitimi almış ya da tarih, mühendislik ya da sosyal bilimler bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitiminin ardından hukuk, iktisat, siyaset bilimi, kamu yönetimi ve uluslar arası ilişkiler bölümlerinde yüksek lisans yapmış kimseler kaymakam adaylığı için başvuruda bulunabileceklerdir. 

Buraya kadar her şey net olsa da bundan sonrasında durum karışmaktadır. Zira düzenlemede bu bölümlerin müfredatının %80’ine sahip olan başka bölümlerin de YÖK incelemesi sonrasında kaymakam adaylığı için başvuruda bulunabilecekleri ifade edilmektedir. İşte listede yer almayan bölümlerden birisi de ekonometridir. Bu bölümden mezun olan adaylar YÖK’e başvuru yaparak kaymakam adaylığına başvuru yapıp yapamayacaklarını sordular. YÖK 8 ekonometri mezununun ders içeriklerini inceledi ve ardından da ekonometri bölümü mezunlarının kaymakamlık için başvuru yapamayacaklarına karar verdi. 

Ancak hali hazırda ekonometri mezunu olup kaymakamlık yapan kimseler bulunmaktadır. Çifte standardın ortadan kaldırılması için ekonometri bölümü mezunlarına da müsaade edilmesi gerektiği düşünülmektedir. Ekonometri mezunları da bu sorunun bir an evvel giderilmesini talep ediyorlar. Bu konuda YÖK’ün yapacağı incelemeler neticesinde olumlu bir yazı vermesi gerekmektedir. Bu yazının ardından ancak başvurular kabul edilebilecektir. 

Yurtdışı Bölümleri
Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan kimselerin ise bölümlerinin ülkemizde hangi bölüme denk geldiğini YÖK aracılığıyla ispatlamaları gerekiyor. Bu konuda yetkili kurum YÖK olduğu için son kararı yine YÖK verecektir. Daha önceden alınan denklikler incelenerek yurtdışı tercihlerinin yapılması da son derece mantıklı olacaktır. 

Kaymakam adayları zorlu bir eğitim sürecinden geçtikten sonra göreve atanabilmektedirler. Göreve başladıktan sonra zorlu bölgelerden başlayarak göreve devam eden Kaymakamlar kıdem aldıkça daha büyük ilçelerde görevlendirilmektedir. Sonrasında ise vali yardımcılığına yükselebilen kaymakamlar Cumhurbaşkanı’nın ataması ile birlikte vali olma imkanına da kavuşabilmektedir. Son derece önemli görevler ifa eden kaymakamların iyi bir eğitim almaları son derece önemlidir. Bu nedenle ilgili mevzuatlarda katı düzenlemeler hayata geçirilmektedir. Bununla birlikte sınav aşamaları da zorlu süreçlerden geçmektedir. Yabancı dilden genel kültüre kadar pek çok alanda bilgi sahibi olması gereken kaymakamlar bu sayede bölge halkının dertlerini daha geniş bir bakış açısıyla çözebilecektir. 

YÖK tarafından kaymakamlık sınavı hakkında değişikliklere gidilmesi halinde sitemizden gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ekonometri gibi aynı sorunu yaşayan diğer bölümlerden mezun olanların dilekçe vermeleri durumunda başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.