YÖK eşine kadro açan rektörü görevden aldı

YÖK eşine kadro açan rektörü görevden aldı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından önemli bir karar alındı. Geçtiğimiz hafta içerisinde yazılı basında yer bulan haberin muhatabı olan ve eşine özel kadro tahsis eden rektörün görevden alındığı ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti dahilinde yer alan özel, vakıf ve kamu üniversiteleri dahilinde görev yapan rektörlerin tabi oldukları Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kurulu tarafından kritik kararlar alınmaya ve ilan edilmeye devam ediliyor.

Rektörlerden Personel Kadrosu Tahsisi

Akademik çalışmaların dışında yer alan ve kamu hizmetleri ile üniversite işleyiş çalışmaları dahilinde gereksinim duyulan kadrolara personel alımı yapmak için kontenjan tahsis eden üniversite rektörlük onayları, bazı durumlarda görevi kötüye kullanmak zafiyeti ile sonuçlanabiliyor.

Eşine Özel Kadro Açtı

Pamukkale Üniversitesinde rektörlük görevinde bulunan Hüseyin Bağ isimli rektör hakkında benzeri haberlerin basına yansıması üzerinden bir sene geçmeden yeni bir iddia ortaya atılmıştı. Kişiye özel kadro tahsis ettiği ileri sürülen rektör Hüseyin Bağ’ın eşi için farklı kademelerde farklı görevlendirmeler tahsis ettiği iddia edildi.

Son olarak Arapça öğretmeni olan eşinin enstitü sekreterliğine getirilmesi durumunun ardından 7 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan akademik personel alımı ilanında da kişiye özel sayılabilecek bir ilana imza atan rektör; eşi için kadro tahsis edince YÖK tarafındn görevden alındı. Sosyal medya üzerinden viral olan haber ile ilgili olarak YÖK tarafından yapılan bir görüşme akabinde Rektör Bağ’ın görevine son verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum