1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK Yabancı Kontenjanı Kararı Aldı, Sınırlamaya Gitti
YÖK Yabancı Kontenjanı Kararı Aldı, Sınırlamaya Gitti

YÖK Yabancı Kontenjanı Kararı Aldı, Sınırlamaya Gitti

Yüksek Öğretim Kurumu yurtdışından öğrenci kabul kontenjanını sınırladı, öğrenciler mağdur oldu. Kontenjan Yüzde 10 İle Sınırlı...

A+A-

Yabancı uyruklu öğrenciler ülkemizde gelerek eğitim alabilmektedir. Özellikle Tıp, Diş Hekimliği ve Hukuk Fakülteleri büyük rağbet görmektedir. Öğretmenlik bölümleri de yabancı öğrencilerin ilgisini çekiyor. Buralarda eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler Nisan ve Mayıs aylarında devlet ve vakıf üniversiteleri tarafından yapılan sınavlara girmişti. Bu sınavlarla girmeye hak kazandıkları okullar belli olmuştu. YÖK tarafından uygun bulunan adaylara kayıt hakkı kazandıklarına dair kabul e-postası gönderildi. Ancak sonradan yaşanan bir gelişmeden ötürü bu haklarını kaybettiler. 

Düzenleme Geç Yapıldı
23 Temmuz 2019 tarihinde YÖK web sitesinden duyuru yayımlandı. Açıklamaya göre yurtdışından kabul edilen öğrenci sayısına kontenjan sınırlaması yapıldı. Yurtdışından öğrenci kabulü ile gelen öğrenciler, mavi kartı olan adaylar, lise eğitimlerini KKTC hariç yurtdışında gören adaylar, TC uyruklu olanlar, çifte vatandaşlığı olanlardan bir vatandaşlığı TC olanlar bu kapsamda Türkiye’de eğitim görebilecektir. 

Ancak bu şekilde gelen öğrencilerin sayısı sınırlanmıştır. Öğretmenlik, Hukuk, Tıp ve Diş Hekimliği programlarının kontenjanının yüzde 10’ununu aşmaması gerekir. İşte bu sınırlama daha önce yokken, ilk kez bu sene yapılmıştır.   Yeni eğitim döneminde ise uygulanacaktır. İşte bu sebeple kontenjan fazlası olan adayların kayıt hakkı yoktur. Daha önce kabul mektubu alan öğrenciler bu hakkını sonradan kaybetmiştir. 

Yurtdışından gelerek Türkiye’de eğitim almak isteyen öğrenciler için kontenjan sınırlaması yapılmıştır. Her bölüme ayrılan kontenjanın yüzde 10’u kadar yabancı uyruklu öğrenci alınabilecektir. Yapılan sınırlama ile alımların çerçevesi de çizilmiştir. Böylece yurtiçinden alınan öğrenci sayısı daha fazla olacaktır. 

Adaylar Hak Kaybı Yaşadı
2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir zaman kalmışken kabul edilen adaylar Türkiye’de üniversite okuma hayali kuruyordu. Kendilerine kabul yanıtı gelmesine rağmen, kontenjan sınırlaması yapıldı. Yeni eğitim döneminde Türkiye’de okuyacağını düşünen öğrenciler uçak biletini almış ve konaklama için yer ayarlamıştır. Ancak eğitim haklarını kaybettiler. Bu sebeple mağduriyet yaşayan adaylar düzenlemenin daha erken yapılması gerektiğini belirttiler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.