1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK’ten FTR ile Fizyoterapi Bölümü Eşdeğerliğine Dair Önemli Karar
YÖK’ten FTR ile Fizyoterapi Bölümü Eşdeğerliğine Dair Önemli Karar

YÖK’ten FTR ile Fizyoterapi Bölümü Eşdeğerliğine Dair Önemli Karar

Yükseköğretim Kurulu, tartışmalı bir konu olan FTR ve Fizyoterapi bölümlerinin eşdeğerliği hakkında önemli bir karara imza attı.

A+A-

Eşdeğer Kabul Edilecek
Öğrencilerin kafasını karıştıran sorunlardan birisi olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü arasında herhangi bir fark olmadığı Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklandı. Bundan sonra her iki bölümün mezunları da birbirlerinin ilanlarına başvurabilecek. Bu konuda herhangi bir mağduriyet yaşanması da söz konusu olmayacaktır. 

Ayrıca iki bölüm birbirine eşdeğer kabul edilmekle kalmadı aynı zamanda her iki bölüm de Fizyoterapi ve Rehabilitasyon adı altında birleştirildi. Bundan böyle ad karmaşasının da yaşanması söz konusu olmayacaktır. 

YÖK tarafından verilen bu karar uygulamada yaşanan birtakım sorunların da önüne geçmiş oldu. Ancak yine de verilen bu kararlara ancak başvurucuların kamuoyuyla paylaşması durumunda ulaşılabilmektedir. Aksi takdirde kararlar kimseyle paylaşılmıyor ve her sorana ayrı bir şekilde cevap vermek gerekiyor. Bu konuda genel bir ilan ya da duyuru yönteminin benimsenmesi daha isabetli olacaktır. Böylelikle kurumlar da yanlış kararlar vermekten kurtulacak ve süreçler boş yere uzamayacaktır. Bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin kolaylaştırılması adına bu son derece önemlidir. Daha önceden eşdeğer kabul edilen bölümler de ilan edilmeli ve kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Üniversite tercihi yapacak gençlerimiz de buna göre geleceklerine şekil verme imkanına kavuşacaklardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.