1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK'ten İşletme Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Denkliği Hakkında Karar
YÖK'ten İşletme Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Denkliği Hakkında Karar

YÖK'ten İşletme Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Denkliği Hakkında Karar

Yükseköğretim Kurulu pek çok kişiyi ilgilendiren yeni bir denklik kararına imza attı.

A+A-

İşletme Programına Eştir
Yükseköğretim Kurulu'na başvuruda bulunan bir kişi işletme yönetimi tezli yüksek lisansının denkliği hakkında görüş istedi. YÖK ise yaptığı incelemeler neticesinde işletme yönetimi tezli yüksek lisans eğitiminin işletme programı ile denk yani eşdeğer olduğuna kanaat getirdi.

Ancak muhasebe ve finansman programının ayrı bir alan olduğuna da dikkat çekti. Nitekim işletme anabilim dalının içerisinde muhasebe finansman diye ayrı bir alan bulunmaktadır. Her ne kadar almış oldukları dersler birbirine yakın olsa da birebir eş olmadıkları YÖK tarafından bir kez daha ifade edilmiş oldu.

Ne İşe Yarayacak?
YÖK tarafından alınan bu kararın ne işe yarayacağı merak ediliyor. Kısaca belirtmek gerekirse eşdeğer kabul edilen alanlar birbirlerinin yerine başvuru yapabilecektir. Daha açıkça ifade etmek gerekirse işletme programı şartı arayan yerlere işletme tezli yüksek lisans mezunu adaylar da başvuru yapabilecektir. Bunun tam tersi de pek ala mümkündür. Ancak eşdeğer kabul edilmeyen alanlar arasında böylesi bir imtiyaz yoktur. Dolayısıyla adaylar muhasebe finansman ile işletme programı arasında ortak başvuru yapamayacaktır.

Bu konu ile ilgili bir yararı olan yani hukuki menfaati olan kimseler konuyu yargıya taşıyabilir. Alınacak kararın kesinleşmesi ile birlikte son söz de söylenmiş olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.