YÖK’ten Üniversite Tercihlerinde Burs Müjdesi

YÖK’ten Üniversite Tercihlerinde Burs Müjdesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından milyonlarca öğrencinin beklediği konu hakkında açıklama yapıldı. Üniversite tercihlerinde belirli kriterler dahilinde olan bölümlere başvuru yapan öğrencilere burs verilecek. İşte detaylar…

2019-2020 yılı eğitim öğretim dönemi tamamlandı. Yaşanan ve ekstrem bir durum olarak kayıtlara geçen Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinden dolayı ertelenen üniversiteye giriş süreci uygulanan son YKS sınav uygulaması ile sona erdi.

Adaylar Tercihlerini Yapıyor

YKS sınavı akabinde açıklanan ve ÖSYM tarafından resmiyet kazandırılan üniversitelere giriş puan ve sıralamaları belli oldu. Adaylar kendi puan ve sıralamalarına göre üniversite bölüm tercihlerini yapıyor.

Şuan için devam eden YKS tercihleri 14 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edecektir. Bu süreç içerisinde adaylar ÖSYM AİS sistemi üzerinden işlemlerini online olarak gerçekleştirecektir.

YÖK’ten Burs Müjdesi

YÖK tarafından 2020 yılı programları dahilinde yapılan fizibilite çalışmalarının ilk sıralarında, nitelikli iş gücü ve kalifiye üniversite mezunu maddeleri yer alıyor. Bu kapsamda kariyer odaklı çalışmalar yapan ve başarı elde etmiş olan öğrencilerin kazanılması adına bazı bölümler dahilinde teşvik ve burs mükafatları sunuluyor.

YÖK yaptığı yeni çalışmalar dahilinde stratejik alanlar olarak belirlenen alanlar üzerinde burs verme kararına vardı. Söz konusu alanlar temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji, matematik), tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı lisans programları olurken; adaylar yapacakları tercihlerin ilk 15 tercihinde ilgili programları yazmaları halinde ve başarı elde etmeleri halinde ilk 3 sırada yerleşen öğrencilere öğrenim süreleri boyunca aylık burslar verileceği ve bu uygulamanın devam edeceği belirtildi.

Üniversite sınavında ilk 50 bine girmeye hak kazanmış olan adayların ve yaptıkları tercihlerde ilk 5 sırada bu bölümlerden en az birini tercih etmiş olan adaylar için aylık net asgari ücret tutarı kadar burs verileceği ilan edildi.

50 bin ile 65 bin arasında olanlara net asgari ücret tutarının yarısı kadar burs verileceği ilan edilirken; 65 bin ile 80 bin arasında yer alan öğrenciler için ise net asgari ücret tutarının üçte biri kadar karşılıksız burs verileceği bilgisi beyan edildi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.