1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Yozgat Şeker Fabrikasındaki 110 Taşeron İşçi, Kadro İçin Eylem Yaptı
Yozgat Şeker Fabrikasındaki 110 Taşeron İşçi, Kadro İçin Eylem Yaptı

Yozgat Şeker Fabrikasındaki 110 Taşeron İşçi, Kadro İçin Eylem Yaptı

Yozgat Şeker Fabrikasında çalışan 110 taşeron işçi, kendilerine de kadro verilmesi için fabrika önünde toplanarak eylem yaptılar.

A+A-

Kadro Beklerken İşsizlikle Karşı Karşıya Kaldılar
Yozgat Şeker Fabrikasında çalışan taşeron işçiler adına konuşan Osman Peker, Türkiye Şeker Fabrikalarında çalışan taşeron işçiler kadro beklerken; özelleştirmeden sonra işsizlikle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Cumhurbaşkanının 5 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile taşeronu bitiriyoruz dediğini hatırlattılar. Bu açıklama ile doğan kadro umudunun 24 Aralık 2017 tarihli 696 sayılı KHK ile söndüğünü söylediler. Çünkü şeker fabrikalarının bağlı olduğu Kamu İktisadi Teşebbüsleri kadro dışı bırakıldı. 

3 Nisan 2018 tarihinde ise 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine karar verildi ve 9 tanesi satıldı. Bu gelişmeden sonra Erzurum’da 50, Bor’da 40, Elbistan’da 55, Çorum’da 95 ve Afyon’da 32 kişinin işine son verildi. İşten çıkarmaların 530 kişiye ulaştığını açıkladılar. 

Kadro Verilecek Mi?
Taşeron işçiler kadro hayali kurarken, işsiz kalmanın eşiğine geldikleri için fabrika önünde eylem yaparak basın açıklamasında bulundu. Yozgat Şeker Fabrikası işçileri mağdur edilmeyecekleri sözü verilmesine rağmen bu işten çıkarmaların sebebini sordu. Devlet büyükleri ve milletvekilleri ile yaptıkları görüşmeden sonuç alamadıklarını söylediler. Yozgat’ta bacası tüten Yozgat Şeker Fabrikasında çalışan 110 taşeron işçinin de işsiz kalma riski ile karşı karşıya olduğunu söylediler. Kendilerinin de taşerona kadro kapsamına alınmasını istediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum