Yüksek Hakem Kurulu’ndan Taşeron İşçilere Kötü Haber

Yüksek Hakem Kurulu’ndan Taşeron İşçilere Kötü Haber

2018 yılından itibaren önce asgari ücret sonra toplu iş sözleşmesinden doğan zamları alan sendikalı asgari ücretli çalışanlara KHK’den kötü haber geldi. Yüksek Hakem Kurulu taşeron işçilerin maaşlarını etkileyecek düzeyde bir karara imza atılmış olundu.

İşçi ile işveren sendikaları arasında yaşanması muhtemel uyuşmazlıkları çözmesi amacıyla oluşturulan Yüksek Hakem Kurulu (YHK) milyonlarca asgari ücretli ile kamuya geçen taşeron işçilerin toplu sözleşme zammını olumsuz yönde etkileyecek kritik bir karara imza attığı görülüyor. Türk-İş'in itirazına rağmen YHK tarafından kabul edilen kararla bundan böyle asgari ücretliler sendikanın aldığı toplu sözleşme zammıyla maaşlarını yükseltme avantajından yararlanamayacaklar.

Taşeron olarak çalışırken 2017 yılında kamuya geçen 1 milyona yakın asgari ücretle çalışan işçi alınan bu kararla birlikte maaşlarına toplu sözleşme zamlarını fiilen alamayacağından dolayı uzun yıllar geçse de hep asgari ücretle çalışmak zorunda kalacaklar.

YHK tarafından oy çokluğuyla aldığı ilke kararına göre, Kurul tarafından sonuçlandırılan toplu iş sözleşmelerinde 31.12.2020 tarihindeki ücrete zam verilmesi kararlaştırıldı. Bu karar ile birlikte sendikalı asgari ücretlilerin maaşlarına 31 Aralık'ta önce Kurul'un belirlediği yüzde 4 ila 5 oranındaki toplu sözleşme zammı eklenecek, ardından 1 Ocak 2021'de asgari ücret zammı uygulanacak. Alınan bu kararlar birlikte asgari ücret zammı toplu sözleşme zammından daha yüksek olacağından dolayı toplu sözleşme zammı fiilen anlamını yitireceği ifade ediliyor.

Çalışanlar Büyük Hayal Kırıklığı Yaşıyor

1 milyona yakın çalışanı etkileyen ve onlarda çok büyük bir hayal kırıklığı yaratan karar YHK, tarafından 21 Temmuz 2020 tarihinde, “Emsal ilke ve prensiplerinin değerlendirilmesi” gündemiyle yaptığı toplantıda alındığı ifade ediliyor. Bu karar öncesinde şimdiye kadar gerçekleşen uygulamalarda ise asgari ücretlilerin maaşına önce asgari ücret zammı uygulanıyor, daha sonra ise Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen ilave zam oranı ekleniyordu.

Bu sayede sendikasız işçiler sadece asgari ücretle yetinmek zorunda kalırken sendikalı işçiler asgari ücretin üzerine yüzde 4 artı 4, yüzde 5 artı 5 gibi ilave toplu sözleşme zammı alıp maaşlarının enflasyon karşısında erimesinin önüne geçiyorlardı. Alınan bu yeni kararla birlikte bu çalışanların maaşlarının zamanla değer kaybedeceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum