1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Yüksek Seçim Kurulu Kadrolarına Açıktan Atama Yapılacak
Yüksek Seçim Kurulu Kadrolarına Açıktan Atama Yapılacak

Yüksek Seçim Kurulu Kadrolarına Açıktan Atama Yapılacak

Yüksek seçim Kurulu’nun kuruluşu, teşkilatı, görev ve yetkileri ile çalışma usul ve esaslarına ilişkin düzenleme geçtiğimiz günlerde mecliste gündeme gelmişti.

A+A-

Yeni çıkarılan düzenleme ile 7062 sayılı kanun yayımlandı. Bu kanuna göre bundan sonra, seçim müdürü ve seçim müdür yardımcısı kadrolarına açıktan atama yapılması düzenlemesi getirildi. 

Yeni Düzenleme
Yeni yapılan düzenleme ile getirilen seçim müdürü ve seçim müdürü yardımcısı kadrolarına atama usulü de belirlendi. Bu kadrolara YSK personeline yapılacak olan yazılı ve sözlü sınav sonrası atma yapılacak. Bu sınav görevde yükselme usulüne göre yapılacak. Atamalar ise kurul başkanı tarafından gerçekleşecek. 

Açıktan Atama
Genel düzenlemeye bir de istisna getirildi. Kanunun yayım tarihinden itibaren 5 yıl boyunca bu kadrolara açıktan atama yapmak mümkün olacak. Bu şekilde yapılacak olan atamalarda ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan yazılı sınavda başarı gösterenler arasından mülakat yapılacak. mülakatta başarılı sayılanlar Kurul Başkanı tarafından atanacaklar.  

Bu şekilde yapılan atamalar bir takvim yılında yapılan açıktan atama, görevde yükselme ile yapılan atamanın 3 katını geçemeyecek. 

Bu istisna ile ÖSYM tarafından yapılan sınava yalnızca YSK personeli değil, her personelin girmesi mümkün olacak Personellerin yazılı sınavda başarılı olmasının yanı sıra, mülakatta da başarılı olması aranacak. 
Atanan seçim müdürü ve seçim müdürü yardımcıları, nüfusa kayıtlı oldukları il ve ilçelere atanamayacaklar.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum