Yükseköğrenim Yurtları MEB’den Gençlik Ve Spor Bakanlığına Devrediliyor

Yükseköğrenim Yurtları MEB’den Gençlik Ve Spor Bakanlığına Devrediliyor

Yükseköğrenim düzeyindeki 1974 yurdun açılış izinleri ve denetleme yetkisi MEB’den alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığına devrediliyor.

Devir İçin 1 Yıllık Süre
TBMM genel kurulunda söz alan MEB Özel öğretim kurumları genel müdürü muammer yıldız, eğitim alanındaki düzenlemeleri aktardı. Yükseköğrenim yurtlarının açılış izinleri ve denetimleri şu anda MEB tarafından yapılmaktadır. Bu yetki bundan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilecektir. Devir için 1 yıllık süre tanındı. 1 yıl içinde ilgili yönetmeliğin çıkarılması hedefleniyor. Yönetmelik çıkana kadarki süreçte yetki yine MEB’de olacaktır. 1 yılsonunda ise bakanlığa devredilecektir. 

Şu anda ülke genelinde 4 bin 587 yurt bulunuyor. Bunların 1974’ü ise yükseköğrenim yurdudur. Bu yurtlar Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilecektir. Böylece MEB’in yükü de hafifleyecektir. 

Diğer bir düzenlemeyle de özel sektöre mesleki eğitim merkezi açma yetkisi verilmiştir. Böylece mesleki eğitim veren daha fazla kurum açılabilecektir. Bu düzenleme ile mesleki eğitime katkı sağlanması amaçlanır. Öğrencilerin mesleki eğitim alması için imkanlar çoğalmıştır. 

Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördüğü özel milletlerarası okulların açılış tarihi yeniden düzenlendi. Tüm okulların açılış tarihi 1 Eylül’dü, şimdi ise hangi ülkenin programı uygulanıyorsa ona göre okullar açılabilecektir. Bu sene 28 okul daha açılmıştır ve özel milletlerarası okul sayısı 162’e çıkmıştır. Bu düzenlemeler ile eğitim alanında yenilikler yapılması amaçlanmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.