Yunus Polisi Nasıl Olunur? Yunuslar Olarak Ne İş Yapar

Yunus Polisi Nasıl Olunur? Yunuslar Olarak Ne İş Yapar

Yunus polisi nasıl olurumu adaylar merakla araştırıyor. Yunuslar ne iş yapar ve nerelerde görev yaparlar. Türkiye’nin her şehrinde yunuslar bulunuyor mu? Motor harici diğer vasıtalar ile görev yaparlar mı?

Yunus polisi nasıl olunur ve Yunuslar ne iş yapar sorularını adaylar merakla araştırıyor. Yunus polisliği birimi ilk defa 1993 yılında polislik mesleğinin halkın gözünde imajını farklılaştırmak amacıyla kuruldu.

Yunus polisi emniyet teşkilatına polis olarak atandıktan sonra kendi içerisinde birim halinde bulunan yunuslar timinde görev verilmesi ile olunur. Yunus polisi nasıl olunur. Yunus polislerinin asli görevi Trafik yoğunluğu sebebiyle yaşanan bir olayı daha çabuk müdahale etmek düzene sokmak, sokaklardaki suç işleme oranını en az seviyeye indirmek ve şehrin güvenliğini huzurunu sağlamaktır asli görevleri. Önleyici güvenlik hizmeti sunarlar olaylar olmadan müdahale ederek olayın oluşmasını önlerler.

Yunus polisleri genelde motosikletli ekiplerdir. Ancak kış aylarında havaları iyice soğuduğu ve iklim şartlarının ağırlaştığında otomobille görev yaparlar. Motorla gezen iki yunus polisten önde oturanı öncü, arkada oturanı ise artçıdır. Artçı elinde silah taşır. Türkiye genelinde ortalama 50 şehirde motosikletli polis timleri görev yaparlar.
Olaylara ilk müdahale eden birim oldukları için tehlikeli durumların içerisinde bulunma olasılıkları diğer meslektaşlarına göre daha yüksektir. Motosiklet üzerindeler kazada falan direk memurlar zarar görür. Araçlı timler yunuslara göre daha güvenliler.

Yunus polisler vatandaşlarla emniyet teşkilatı arasındaki bağları kuvvetlendirir. Giyim kıyafetleri diğer birimlere göre daha güzel olması bu mesleğe istek oranını daha fazla artırıyor. İstanbul’da çalışma saatleri bir gün çalışır bir gün izinliler. En havalı birimlerdendir. Devrecilik vardır. Polis memurlarının maaşları aynıdır aynı derecede aynı kıdemdeki memurları bir fark yoktur.

Çevirme, araç arama ve GBT sorgulama yetkileri vardır. Asayiş olaylarını takip ederler. En az 2 motor ekibi olarak devriye atarlar. Toplamda 4 kişi olur 2 motorlu ekip. Motor kullanma becerileri ilerledikçe yükselmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.